Przebudowa al. Wojska Polskiego budzi niepokój



Aktualny stan realizacji umowy w zakresie dot. dofinansowania przebudowy alei Wojska Polskiego w Radomiu zaniepokoił wicewojewodę mazowieckiego Artura Stadowicza. Wicewojewoda zaapelował dziś do prezydenta Radosława Witkowskiego, by osobiście przypilnował tej inwestycji, której realizacja zgodnie z przedstawionymi raportami jest opóźniona.

– Umowa została podpisana w marcu tego roku i do 14 grudnia, zgodnie z zapisami w umowie, prezydent musi przedłożyć wniosek o ostatnią transzę płatności. Mamy do wydania w tym roku w Radomiu z dotacji rządowej (w wysokości 93 mln zł) 28 mln 320 tys. zł na dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego. Zgodnie z umową pan prezydent w cyklach miesięcznych raportuje nam aktualny stan realizacji robót budowlanych. Umowa, którą podpisaliśmy obejmuje bowiem roboty budowlane dotyczące robót rozbiórkowych, mostowych, drogowych oraz instalacyjnych stanowiących zakres rzeczowy tego projektu. 28 mln zł mają pokryć te prace budowlane. Czekamy na 14 grudnia i przedłużenie tego wniosku na płatność na taką właśnie kwotę – mówił Artur Standowicz.

– Niepokojące jest to, co wynika z tych raportów. Zgodnie z raportem wrześniowych roboty rozbiórkowe stanowiły 0%, roboty drogowe 1%, mostowe 1%, a instalacyjne 0%. Ten raport pokazuje zatem opóźnienia w realizacji tej inwestycji. 31 października wpłynął kolejny raport i te liczby niewiele się zmieniły. Pozostał miesiąc z kawałkiem na przedłożenie wniosków. Zaniepokojenie budzi fakt, że postępy prac idą w naszej ocenie bardzo powoli. Apeluję zatem do prezydenta, aby osobiście zajął się tą inwestycją i ją przypilnował – dodał Artur Standowicz.

Wiceprezydent Konrad Frysztak skomentował informację przedstawionych przez wicewojewodę Artura Standowicza w sprawie dotacji na przebudowę alei Wojska Polskiego podkreślając, że z każdym dniem prace są coraz bardziej zaawansowane. – Inwestycja trwa. Pan wojewoda poinformował nas, że nie możemy rozliczać zakupu materiałów budowlanych w kosztach tej inwestycji. W związku z tym, w przyszłym  tygodniu chcę spotkać się z panem wojewodą Zdzisławem Siperą, aby wyjaśnić tę kwestię. Każda budowa to zakup materiałów budowlanych, które później są wykorzystywane do budowy. Ta inwestycja to nie tylko asfalt, nie tylko krawężniki, ale również kratownice, pale, żwir, podbudowa, piach, to wszystko materiały budowlane, które są potrzebne do budowy. Dlatego chcemy do końca roku rozliczyć już wykonane prace budowlane wraz z zakupem materiałów potrzebnych do wykonania robót zaplanowanych na początek przyszłego roku. Mam nadzieję na dobrą współpracę z wojewodą, ponieważ to bardzo ważna droga krajowa. Myślę, że wspólnie znajdziemy wyjście z tej sytuacji, które będzie zadowalać obie strony, a budowa drogi będzie mogła bez przeszkód trwać dalej – powiedział Konrad Frysztak.

Przypomnijmy, przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego wraz z fragmentami ulic Zwolińskiego i Żółkiewskiego został rozstrzygnięty 12 czerwca. Wygrało go konsorcjum firm Budromost-Starachowice oraz Mosty-Łódź. Koszt inwestycji to ponad 137,5 miliona złotych. Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2020 roku.

Komentarze