Około 5 tys. zł dotacji dostaną osoby, które zdecydują się za wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło energii. W budżecie miasto na ten cel przeznaczono pół miliona złotych. W kwietniu ma ruszyć nabór wniosków.
Do tej pory radomianie mogli uzyskać dotację w ramach rządowego programu Kawka. Jednak program został zlikwidowany. Mimo to, miasto postanowiło pomóc osobom chcącym wymienić piec węglowy na ekologiczne źródła energii. Wydział Ochrony Środowiska szacuje, że w tym roku zlikwidowanych zostanie około 150-200 pieców.
-Zainteresowanie wymianą pieców węglowych na inne sposoby ogrzewania jest bardzo duże. Dlatego, mimo iż rządowego programu Kawka już nie ma, postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel pieniądze z budżetu miasta. Robimy to przede wszystkim w trosce o stan powietrza, bo to w dużej mierze decyduje o jakości życia w mieście – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Projektem uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii zajmą się radni na najbliższej sesji (w poniedziałek, 27 marca). – Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła – tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta, w 2014 i 2015 roku, zlikwidowanych zostało prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi.
Miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa – niskooprocentowana pożyczka. W efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.