full screen background image

Radom: Dzień Rekonstrukcji HistorycznejMuzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski zapraszają na Dzień Rekonstrukcji Historycznej. Gościnnie wystąpi Grupa Odtwórstwa Historycznego PER SAECULA działająca przy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.

Rekonstrukcja historyczna to ruch pasjonatów dawnych dziejów, który obecnie gromadzi coraz więcej członków. 14. kwietnia na całym świecie odtwórcy obchodzą swoje święto. Jest to inicjatywa mająca popularyzować to wyjątkowe hobby. Ponieważ w 2017 roku Światowy Dzień Rekonstrukcji przypada w okresie Świąt Wielkanocnych, radomskie obchody przeniesiono na niedzielę, 23 kwietnia.

Celem obchodów jest propagowanie idei odtwórstwa historycznego, możliwość bezpośredniego kontaktu z rekonstruktorami oraz ożywienie radomskiej wystawy archeologicznej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji:

11.00 – 13.00 grupa rekonstruktorów w strojach historycznych pojawi się w głównych punktach Radomia (ul. Żeromskiego, Park im. T. Kościuszki, Rynek)

11.00 – 17.00 zwiedzanie wystaw muzealnych oraz prezentacja rzemiosł i zajęć dawnych w wykonaniu odtwórców:

– kowalstwo historyczne
– tkanie krajek na bardku
– rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwek
– walki na broń otulinową dla publiczności
– pojedynki szlacheckie
– użycie replik historycznych narzędzi, np. świdrów do drewna
– warsztaty garncarskie i tkackie (tkania krajek)
– prezentacje filmów archeologicznych

Ponadto w Muzeum im. Jacka Malczewskiego można obejrzeć świetną wystawę archeologiczną.

Fot. https://www.facebook.com/KuzniaBorzywoj

Komentarze