Radom wolny i całkowicie samorządny był już 2 listopada 1918 roku czyli dziewięć dni przed datą, którą oficjalnie przyjmujemy za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie w nocy z pierwszego na drugiego listopada powstał tzw. Komitet Pięciu, czyli tymczasowy komitet rządzący składający się z przedstawicieli różnych opcji politycznych
W składzie Komitetu Pięciu znaleźli się Stanisław Kelles-Krauz, Jan Wigura, Roman Szczawiński, Aleksy Rżewski i Wacław Dębowski. Republika zbudowała własne wojsko i milicję. Przejęła także w zarząd kluczowe instytucje takie jak elektrownia czy kolej. – Powstał miniaturowy rząd, miniaturowego państwa – mówi historyk doktor Adam Duszyk.
Jak twierdzi doktor Adam Duszyk w Radomiu zbyt mało chwalimy się powstaniem Republiki Radomskiej, a jak zaznacza, to wydarzenie jest prawdziwym fenomenem.
W ubiegłym roku, w stulecie powstania Republiki Radomskiej, na kamienicy przy ulicy Szerokiej 2, obecnej Piłsudskiego, gdzie obradował Komitet Pięciu, zawieszono tablicę upamiętniającą to wydarzenie.