Radom: Budżet Obywatelski – zagłosuj na projekty



185 projektów znajdzie się na karcie do głosowania na przyszłoroczny Budżet Obywatelski. Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek, 15 maja i potrwa do środy, 14 czerwca.

Zgłoszone przez radomian projekty są bardzo zróżnicowane. Będzie można głosować m.in. na place zabaw, boiska, plenerowe siłownie, ciągi piesze i rowerowe, zakup szachów do placówek kulturalnych, książek do filii MBP, tężnię solankową czy ławeczkę Andrzeja Wajdy. Nie zabraknie też projektów skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Projekty są podzielone na cześć obszarów – ogólnomiejski (57), I – 40, II – 16, III – 25, IV – 28 i V – 19.

– Wszystkim wnioskodawcom należą się słowa podziękowania, bo projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego jest coraz więcej i są one coraz ciekawsze. Wśród projektów na które będzie można oddać swój głos znalazły się, pomysły dotyczące promocji miasta czy projekty związane z umacnianiem naszej lokalnej tożsamości, np. murale. Oczywiście nie zabraknie projektów związanych z tzw. małą architekturą. Tu widać wyraźnie, że mieszkańcy odchodzą od tzw. twardych projektów i coraz częściej zgłaszają pomysły ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Do budżetu obywatelskiego 2018 zgłoszono 357 wniosków.

– Wszystkie najpierw zostały ocenione przez merytoryczne wydziały Urzędu Miejskiego, a następnie zajął się nimi Zespół Opiniujący. Część projektów została odrzucona z powodu nie ustalonej własności gruntów, przekroczenia maksymalnej kwoty 600 tys. złotych lub wykroczenia poza kompetencje Gminy Miasta Radomia. Niektóre projekty ze względu na podobną treść, zostały połączone w jeden wniosek. W ten sposób powstała lista 185 projektów, które znajdą się na karcie do głosowania – tłumaczy Emil Jaskulski z Kancelarii Prezydenta.
Wśród projektów, które znajdą się na kartach do głosowania będzie 6 propozycji skutecznie obronionych przez wnioskodawców na posiedzeniu Zespołu Opiniującego. Taką możliwość autorzy wniosków mają od ubiegłego roku.

Obecnie pracownicy Kancelarii Prezydenta zajmujący się budżetem obywatelskim przyjmują zgłoszenia na mobilne punkty głosowania. Zapotrzebowanie z uwzględnieniem szacunkowej liczby głosujących należy przesyłać na adres konsultacje@umradom.pl.

Stacjonarne urny będą zlokalizowane:

Centrum Organizacji Pozarządowych – ul. Struga 1 od 7:30-19
Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – pok 104 ul. Żeromskiego 53 Urząd Miejski w Radomiu
Biuro Rady Miejskiej – ul. Moniuszki 9
Biuro Obsługi Mieszkańca – pok 19 ul. Kilińskiego 30 Urząd Miejski w Radomiu 7:30-16:30

Głosowanie na projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok rozpocznie się w poniedziałek, 15 maja. Głosować będzie można do 14 czerwca. Radomianie, którzy będą chcieli zagłosować na BO będą mogli to zrobić w w/w miejscach, w urnach mobilnych oraz na stronie www.konsultacje.radom.pl.

Następnie w dniach 19 czerwca do 14 lipca zostaną przeliczone głosy oraz przedstawione opinii publicznej wyniki głosowania.

Od 14 lipca będą się odbywały spotkania z wnioskodawcami projektów skierowanych do realizacji w celu doprecyzowania warunków realizacji projektów, a także prace nad kosztorysem i planami projektów w celu umieszczenia ich w planie budżetu miasta na rok 2018.

Od października do listopada będą się odbywały warsztaty ewaluacyjne poświęcone procedurom konsultacji społecznych Budżetu Obywatelskiego.

Do 30 listopada wygrane projekty BO zostaną umieszczone w budżecie Gminy Miasta Radomia

Komentarze