Radomianie chętnie „rozmawiają” z Kołakowskim



Stolik profesora Leszka Kołakowskiego to wyjątkowa rzeźba, która ozdabia Plac Konstytucji 3 Maja w Radomiu w intrygujący sposób. Dzieło nieustannie wzbudza zainteresowanie mieszkańców naszego miasta, głównie przez postać samego Leszka Kołakowskiego

Leszek Kołakowski to nieżyjący już filozof, który zajmował się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii. Był eseistą, publicystą i prozaikiem. Odznaczony Orderem Orła Białego. Osiągnięcia profesora Kołakowskiego oraz jego zasługi dla kraju są niepowtarzalne, dlaczego jednak rzeźba przedstawiająca tego wybitnego filozofa stanęła w Radomiu?

Jak podkreślał Krzysztof Ninard, przewodnik PTTK oraz pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu, mało kto wie, że profesor przyszedł na świat w Radomiu, gdzie spędził 9 pierwszych lat życia.

Wtedy nie miał jeszcze większych osiągnięć filozoficznych, ale być może ta myśl filozoficzna zaczęła się tworzyć właśnie tu – w mieście nad Mleczną.

Uroczyste odsłonięcie Stolika profesora Leszka Kołakowskiego nie bez powodu miało miejsce 23 października 2016 roku. Tego dnia filozof gdyby żył, obchodziłby 89 urodziny, wyjaśniał Krzysztof Ninard.

Ciekawa jest również sama rzeźba, przedstawiająca wspartego na lasce Leszka Kołakowskiego siedzącego przy kawiarnianym stoliku, przy którym stoi puste krzesło w rzeczywistych rozmiarach. Każdy, kto ma ochotę może na nim usiąść i spojrzeć w oczy podobiźnie profesora, a nawet „porozmawiać” z mistrzem w niewerbalny sposób. Na stoliku znajduje się także kapelusz i napis: Leszek Kołakowski; 1927-2009; Filozof.

Pierwszą osoba, która zasiadła na krzesełku przy stoliczku obok profesora była córka filozofa, Agnieszka Kołakowska.

Autorem Stolika profesora Leszka Kołakowskiego jest polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Karol Badyna.

fot. radom.city

Komentarze



CLOSE
CLOSE