Radomianie z szansą na musical



To szansa dla radomian na udział w muzycznym filmie. Chodzi o projekt „Na musicalovo”, zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W ramach tej inicjatywy zaplanowane są warsztaty artystyczno-multimedialne, których efektem ma być musical filmowy

Najpierw warsztaty dla młodzieży, a potem muzyczny film z ich udziałem – taki ma być przebieg projektu „Na musicalovo”. To inicjatywa zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 2021. Punktem wyjścia do realizacji musicalu mają być podania, pieśni i muzyka Radomszczyzny zapisana w dziełach Oskara Kolberga. Film jako owoc warsztatowej pracy z młodymi radomianami ma się znaleźć w programie ogólnodostępnych, lokalnych projekcji – mówi Michał Grosiak z Pracowni Nowych Mediów, autor projektu. 

Projekt „Na musicalowo” to połączenie tradycji bazującej na tekstach Oskara Kolberga ze współczesnością – dodaje Grosiak. Głównym celem inicatywy jest przybliżenie młodym warsztatowiczom kulturowego bogactwa naszego regionu, a w szczególności tradycji związanych z ludowym tańcem – oberkiem.

Realizacja projektu „Na musicalovo” uzależniona jest od wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2021. Głosowanie trwa do poniedziałku, 16 listopada. 

Michał Grosiak o projekcie „Na musicalovo”:

Tytuł projektu jest współczesnym nawiązaniem do wyrażenia „na ludowo”, ponieważ punktem wyjścia do realizacji filmu będą podania, pieśni i muzyka Radomszczyzny zapisana w dziełach Oskara Kolberga. Jednym z głównych celów projektu jest przybliżenie uczestnikom kulturowego bogactwa regionu, a w szczególności tradycji związanych z ludowym tańcem – oberkiem, bowiem region radomski nazywany jest jego stolicą. W zapisie nazwa projektu jest połączeniem dawnego wyrażenia i współczesnego języka, miksującego młodzieżowe slogany, skróty myślowe i hasztagi; odsyła też do emocji – miłości, która jest uniwersalnym i jakże pojemnym motywem – bez względu na czas i miejsce. Właśnie w takim duchu – mixu tradycji z nowoczesnością – będą prowadzone warsztaty, a efekt finalny, czyli film, ma być współczesną adaptacją starych tekstów.

Fabuła będzie osadzona w realiach współczesnego środowiska młodzieżowego, teksty piosenek uwspółcześnione o język młodzieżowy, muzyka zaaranżowana na aktualne, popularne style, a taniec będzie mieszanką klasyki z freestyle’owymi układami. Nawiązując do znakomitych tradycji musicalowych, jednym z bohaterów filmu stanie się miasto, jego tkanka, koloryt i mieszkańcy, miejsca szczególnie przez młodzież lubiane i odwiedzane. To umożliwi pośredni udział w projekcie także tzw. przypadkowym przychodniom i stałym bywalcom takich miejsc. Będą oni mogli stworzyć „środowisko naturalne” – tło wydarzeń do powstałego scenariusza. Warsztaty oraz realizacja filmu będą koordynowane przez specjalistów z poszczególnych dziedzin: tańca, śpiewu i muzyki. Ponadto będą równolegle prowadzone warsztaty z realizacji filmowej: reżyseria filmowa, scenariusz, praca za kamerą, montaż filmowy.

Patronem projektu i zarazem głównym konsultantem będzie zawodowy reżyser młodego pokolenia, który w swoim portfolio ma minimum jeden pełnometrażowy film. Wsparcie w realizacji zdjęć zapewnią specjaliści, z którymi będą współpracować i uczyć się pracy na planie filmowym uczestnicy projektu. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w projekcie podczas pierwszego spotkania zostaną podzieleni na sekcje wg. własnych preferencji: muzyczno-taneczną oraz realizacji multimedialnej (scenariusz, reżyseria, realizacja zdjęć). Wszystkie sekcje będą pracować zgodnie z wytyczonym harmonogramem pracy zaraz po napisaniu scenariusza przez grupę realizacji multimedialnej. Do realizacji projektu będą zaproszone lokalne instytucje, które dzięki swojemu zapleczu umożliwią przeprowadzenie wszelkich działań.

Jednym z ważniejszych miejsc jest Pracownia Nowych Mediów zlokalizowana w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” przy ul. Daszyńskiego 5. W pełni multimedialnie wyposażona w profesjonalne studia przestrzeń, w której można nagrywać muzykę, dźwięk, efekty specjalne, montaż i wszystko, co jest potrzebne do zrealizowania dobrej jakości produkcji filmowej, bez potrzeby korzystania z bardzo drogich usług firm branżowych.

Projekt zakończy się uroczystym pokazem premierowym w sali lokalnego kina studyjnego. Film wejdzie również do programu projekcji, tak, by mieszkańcy mogli go zobaczyć bezkosztowo. Film zostanie również wyświetlony w lokalnej telewizji i udostępniony w internecie. Zostaną przygotowane egzemplarze filmu z informacjami o samym projekcie. Płyty zostaną rozesłane do regionalnych bibliotek, by trafiły do lokalnych filmotek.

– Staramy się o możliwość realizacji tego projektu poprzez zebranie wystarczającej ilości głosów w Budżecie Obywatelskim – dodaje Michał Gorsiak. To projekt nr 147 w puli podregionalnej.

Głosy można oddawać do 16 listopada – więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Linki do filmów promujących projekt:

 

Komentarze



CLOSE
CLOSE