Radomska „Elektrownia” razi siłą sztuki



Kończący się rok 2017 był dla Mazowieckiego Centrum Sztuki współczesnej „Elektrownia” przełomowy. Instytucja został doceniona na innych płaszczyznach, o czym świadczy choćby nagroda Lidera Regionu przyznana placówce we wrześniu tego roku

Do sukcesów „Elektrowni” należy przede wszystkim sam fakt, że Centrum zostało zauważone i docenione jako instytucja kultury i edukacji. W artystycznym nauczaniu placówka położyła naciska na najmłodszych radomian, czyli przedszkolaków. W ostatnich miesiącach były również prowadzone warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów, podkreślał dyrektor Włodzimierz Pujanek.

Do momentu, kiedy nie przekaże się wiedzy dotyczącej sztuki współczesnej, ciężko będzie przyciągnąć i zaoferować coś ciekawego, żeby ludzie do naszej instytucji przyszli. I dlatego to nauczanie zaczęliśmy od tego najmniejszego, najmłodszego społeczeństwa.

Oferta edukacyjna „Elektrowni” cieszy się dużym zainteresowaniem pedagogów i co ważniejsze, spotyka się z entuzjazmem ze strony uczniów. Włodzimierz Pujanek planuje również w nowym roku, zaangażować więcej studentów radomskiego Wydziału Sztuki i na ten temat właśnie trwają rozmowy z władzami uczelni.

Wymieniając sukcesy „Elektrowni” nie sposób nie wspomnieć o wystawach, które cieszy się powodzeniem na skalę krajową. Najważniejszych należy wystawa z okazji 100-lecia awangardy pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czyli „Od Malewicza do Strzemińskiego”. Kolejne to wystawa Jacka Jagielskiego zorganizowana przy współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz wystawa, której otwarcie miało miejsce w listopadzie, czyli „Początki elektryfikacji polskich miast Elektrownia Miejska w Radomiu”.

W nadchodzącym 2018 roku, Włodzimierz Pujanek zamierza skupić się na artystycznej działalności Centrum. Pierwsza wystawa w nowym roku będzie poświęcona Janowi Berdyszakowi, malarzowi, rzeźbiarzowi oraz grafikowi. Na kolejnej wystawie zostaną zaprezentowane prace Wojciecha Fangora, a ostatnią, kończącą rok 2018, będzie wystawa zorganizowana z radomskim Wydziałem Sztuki o romantycznej nazwie „Salon Zimowy”.

Na początku nowego roku dostępne będą dla zwiedzających jeszcze dwie wystawy, których otwarcie miało miejsce w ostatnim czasie:

Początki elektryfikacji polskich miast Elektrownia Miejska w Radomiu – wystawa czynna do 31.01.2018 roku,

oraz „melon pisany z małej” Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”, czynna do 28.02.2018 roku.

fot. info.galerie.art.pl

Komentarze