Radomska Szkoła Oberka – warsztaty – 23.03



Chcecie nauczyć się hulać obera, jak trza? Mistrz tańca, pasjonat radomskich tradycji muzycznych – Czesław Pióro zaprasza na Scenę Obozisko na autorski cykl warsztatów tanecznych skupionych wokół oberka.

– Będzie to edukacyjno-eksperymentalny proces poznawania i przyswajania oberka w wersji autentycznej, niestylizowanej, niescenicznej, czyli takiej, jak go tańczył i nadal tańczy polski lud – zapowiada Czesław Pióro. – Skupimy się oczywiście na oberku z Radomszczyzny, a głównie z jej zachodniej części. Na naszych spotkaniach, co jakiś czas, zagoszczą wiejscy muzykanci, oraz wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu – dodaje.

Warsztaty nie będą dotyczyć tylko techniki tańczenia, ale staną się też próbą szerszego i głębszego doświadczenia oberka jako zjawiska. – Będziemy doświadczać oberka w sobie, w parze i w grupie, para za parą po kole, oraz w improwizacji. Poszukamy go w ruchu, rytmie i brzmieniu. Pojawią się też elementy przyśpiewek oberkowych, tzw. wyrywasów, a także ozdobniki, jakimi są np. przytupy. Poznamy też polkę w lokalnej manierze i tradycyjne zabawy taneczne regionu – opowiada prowadzący warsztaty.

Na zajęcia będą składały się też różne zabawy i ćwiczenia ruchowe oraz integracyjne, typowe dla rozwojowych warsztatów grupowych.
Czesław Pióro – pasjonat radomskich tradycji muzycznych – szczególnie tańca – radomianin i regionalista. Uczeń wiejskich mistrzów tańca i śpiewu regionu radomskiego. Od ponad dwóch lat prowadzi warsztaty taneczne w ramach Zawirowań Radomskich, a także innych wydarzeń. Bywa wodzirejem podczas wydarzeń tanecznych z muzyką tradycyjną. Animator i edukator społeczno-kulturalny. Absolwent Szkoły Trenerów „SIEĆ” PTP przygotowującej do prowadzenia warsztatów i treningów rozwoju psycho-społecznego, szkoły facylitatorów grupowych, realizowanej przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Podwórkowe Anioły, Fundacji Miasto Aniołów, a także Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, realizującej cykl Zawirowania Radomskie.

Bezpłatne, cykliczne warsztaty będą odbywać się w każdy czwartek na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2). Pierwsze spotkanie 23 marca od godz. 18. Zajęcia potrwają przez dwie godziny.

Komentarze



CLOSE
CLOSE