Radomska Wiosna Literacka w kolorze biało-czerwonym



Radomska Wiosna Literacka to kulturalne wydarzenie będące priorytetem dla wszystkich bibliofilów. Impreza organizowana jest od kilkudziesięciu lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Plan tegorocznej 41 Wiosny obejmuje 4 dni obfitujące w recitale, wystawy i przede wszystkim spotkania z pisarzami.

41 Radomska Wiosna Literacka została zdominowana przez setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mówiła Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor MPB w Radomiu. – W związku, że jest to tak ważne wydarzenie historyczne dla wszystkich Polaków, staraliśmy się również te imprezy literackie w ramach tegorocznej Wiosny wpisać w kalendarz obchodów historycznych.

Impreza zaczyna się we wtorek 10 kwietnia. Ten inauguracyjny dzień jest najbogatszy, jeżeli chodzi o imprezy literackie, podkreślała Anna Skubisz-Szymanowska. – Zaczynamy przed południem spotkaniami adresowanymi do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Gościem obydwu spotkań będzie Zofia Stanecka, autorka poczytnych książeczek dla dzieci. Na spotkaniu skupimy się głównie na książce wydanej w 2014 r. pt.: „Nasza paczka i niepodległość”. To utwór o 6 polskich świętach napisany w bardzo przystępny sposób. Tekst omawia nasze święta narodowe związane z rocznicami historycznymi, odpowiadając na pytania: co to jest niepodległość, czym jest flaga polska i dlaczego trzeba mieć dla niej szacunek etc.

Na wtorkowe popołudnie zaplanowany jest wernisaż wystawy „Moje pejzaże” autorstwa Krzysztofa Mańczyńskiego. To malarz i rzeźbiarz będący artystą znanym i cenionym nie tylko w naszym mieście. Na jego obrazach często pojawia się Radom, ale nie brakuje i pejzaży bieszczadzkich, czy widoków z zagranicznych podróży. Pasją malarza-rzeźbiarza są także krzyże z drewna. – Co jeszcze można powiedzieć o panu Mańczyńskim, człowieku popularnym w Radomiu? Rzecz bardzo ważna, jeszcze z tego roku to jego plakat „Radomski Czerwiec 76”. Praca ta, jako jedynego artysty z regionu radomskiego i kieleckiego została zamieszczona w monumentalnym albumie „Oto sztuka polskiego plakatu”. To wielkie wyróżnienie zarówno dla samego twórcy jak i dla nas-radomian – stwierdziła Anna Skubisz-Szymanowska.

Ostatnim punktem programu tego dnia będzie recital Kuby Machalskiego pt.: „Śpiewana historia Polski” –  muzyczne wydarzenie również nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. – To recital, który Kuba Michalski przygotował specjalnie na tę okazję. Znajda się z nim piosenki Jacka Kaczmarskiego, a także piosenki do utworów wielkich, polskich poetów od renesansu do współczesności, nawiązujących do istotnych wydarzeń z historii Polski. Jak opisywała Anna Skubisz-Szymanowska – Kuba Michalski to kompozytor i świetny wokalista oraz twórca. Warto wybrać się na ten recital.

Kolejny dzień 41 Wiosny to spotkanie ze Sławomirem Koperem, polskim pisarzem, autorem książek historycznych i publicystą. – Szczególnie poczytne są jego „Tajemnice i sensacje świata antycznego, Miłość, seks i polityka w starożytnej Grecji i Rzymie”. – Ostatnio Sławomir Koper interesuje się okresem międzywojennym i temu okresowi poświęca swoje badania i książki. Uważa, że historie tworzą ludzie, zarówno jako bohaterowie życia publicznego, ale także jako osoby prywatne, którzy poza wielkimi osiągnięciami mają w swoim życiu mniej chlubne karty – podkreślała Anna Skubisz-Szymanowska.

Czwartek upłynie pod znakiem „Ścieżki obok drogi. Literackiego wspomnienia o Marszałku Józefie Piłsudskim” – spektaklu teatralnego odegranego przez Ewę Dałkowską z muzyką na żywo w wykonaniu Janusza Bogackiego. Ewa Dałkowska to bardzo znana postać i wybitna aktorka teatralna, radiowa i teatralna. Janusz Bogacki to pianista, kompozytor oraz aranżer. Współpracował z wybitnymi autorami tekstów, a sam skomponował około 350 piosenek. – Ewa Dałkowska i Janusz Bogacki będą gośćmi biblioteki i przedstawią swój projekt będący literackim wspomnieniem po Piłsudskim. Jak mówiła Anna Skubisz Szymanowska –  warto w tym wydarzeniu uczestniczyć, warto zapoznać się z Marszałkiem, bardzo symboliczną postacią, jednym z twórców niepodległej polski.

W ostatni dzień, kończący 41 Wiosnę odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sekielskim, które poprowadzi Robert Utkowski. Tomasz Sekielski to dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz pisarz. Współpracował z telewizją TVN, TVN24. TVP1 i TVP Info. Od 2016 roku prowadzi autorski program „Teraz ja!”. Zadebiutował w 2007 roku jako współautor publikacji z kategorii literatury faktu, książką napisaną z Andrzejem Morozowskim pt.:”Teraz My Prześwietlamy”. Dwa lata później Sekielski wydał książkę „Piękna dwudziestoletnia. 12 rozmów o wolnej Polsce”. – Jest to osobiste podsumowanie co w okresie od 1989 roku do 2009 wydarzyło się w naszym kraju. Sekielski jest również autorem książek sensacyjnych, oraz thrillerów politycznych: „Zapach Suszy” i „Smak suszy”. Ten cykl zaplanowany jest jako trylogia, więc czekamy na część trzecią. Być może w czasie spotkania w Radomiu autor zdradzi co nieco szczegółów dotyczącej tej książki – zachęcała Anna Skubisz-Szymanowska.

Program 41. Radomskiej Wiosny Literackiej 10-13 kwietnia 2018 r.

• 10 kwietnia (wtorek) godz. 10:30 – spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.
Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A.
• 10 kwietnia (wtorek) godz. 12:30 – spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.
Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13.
• 10 kwietnia (wtorek) godz. 17:00 – Moje pejzaże – wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Mańczyńskiego.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, s. 36.
• 10 kwietnia (wtorek) godz. 18:00 – recital Kuby Michalskiego Śpiewana historia Polski.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, s. 36.

• 11 kwietnia (środa) godz. 17:00 – spotkanie autorskie ze Sławomirem Koperem.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, s. 36.

• 12 kwietnia (czwartek) godz. 17:00 – Ścieżka obok drogi. Literackie wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim w wykonaniu Ewy Dałkowskiej (prezentacja fragmentów wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny) z muzyką na żywo w wykonaniu Janusza Bogackiego.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, s. 36.

• 13 (piątek) godz. 17:00 – spotkanie z Tomaszem Sekielskim, poprowadzi Robert Utkowski.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, s. 36.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 41 Radomskiej Wiosny Literackiej jest bezpłatny.

Komentarze