Radomskie telefony nadal poszukiwaneRadomskie telefony wciąż poszukiwane. Chodzi o zbiórkę modeli z dawnej fabryki Ericssona, a późniejszej Radomskiej Wytwórni Telefonów. Do tej pory udało się już zebrać blisko 100 telefonów wyprodukowanych w Radomiu 

Bratki, Astry, hotelowe czy beztarczowe – to telefony wyprodukowane w Radomiu. Ich zbiórkę z przerwami od 15 lat prowadzi Bractwo Rowerowe i nadal poszukuje egzemplarzy. Chodzi o modele z dawnej fabryki Ericssona, a późniejszej Radomskiej Wytwórni Telefonów. Do tej pory udało się już zebrać blisko 100 aparatów telefonicznych, a ok. 40 z nich trafiło do Galerii Dziedzictwa Kulturowego Radomia – mówi kanclerz Bractwa Rowerowego Sebastian Pawłowski, inicjator akcji.

Kolekcję radomskich telefonów tworzą przede wszystkim te wówczas najpopularniejsze takie jak Bratki czy Tulipany, ale jest też kilka unikatowych modeli. Bractwo Rowerowe niezmiennie zbiera wszystkie telefony wyprodukowane w Radomiu z myślą o przyszłej ekspozycji. Modele można przekazywać kontaktując się poprzez facebookową witrynę informacyjną: RWT. Telefony z Radomia lub bezpośrednio Bractwu Rowerowemu.

Przypomnijmy, do otwarcia w Radomiu fabryki telefonów Ericsson przyczynił się w 1938 roku Józef Grzecznarowski. Po wojnie fabryka zmieniła się w Radomską Wytwórnię Telefonów.

Fot. facebook.com/RWT.Radom

KomentarzeCLOSE
CLOSE