W najbliższą sobotę, 19 stycznia w godzinach 13.00 – 18.00 w Parku Trampolin Jump World Radom odbędzie się akcja pod nazwą „Ratowanie na Spontanie”. Podczas jej trwania młodzież z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland pokaże i nauczy jak poprawnie przeprowadzić akcję ratunkową w sytuacji realnego zagrożenia zdrowia i życia. Równolegle za pośrednictwem RCKiK odbędzie się zbiórka krwi dla potrzebujących.
Podczas akcji „Ratowanie na Spontanie” prócz przekazania wiedzy teoretycznej „jak ratować”, znajdzie się miejsce na zajęcia praktyczne. – Zdobyte umiejętności będzie można przećwiczyć na fantomach o różnych rozmiarach z wykorzystaniem sprzętu medycznego, a na najodważniejszych czekać będą nagrody. Do dyspozycji uczestników będzie między innymi automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). W obecnych czasach sprzęt ten jest powszechnie dostępny, jednak z powodu braku wiedzy, jak go wykorzystać, wciąż rzadko używany. Najbliższe warsztaty w JumpWorldzie odbywać się będą również z udziałem M-Team. Pierwszy pokaz zaplanowany jest na godzinę 14.00, a kolejne na 15.30 i 17.00 – opisuje Łukasz Ranecki, manager radomskiego Parku Trampolin.
Obok pokazów i warsztatów dotyczących pierwszej pomocy, w miejscu trwania akcji ponownie gościć będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, które prowadzić będzie tego dnia zbiórkę krwi. – Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie ona, a jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że jej oddanie to rodzaj posłannictwa – podkreśla Katarzyna Stanios z RCKiK.
„Życiodajne” lekarstwo oddawać będzie można w godzinach od 13.00 do 18.00.
Wszyscy, którzy oddadzą krew podczas sobotniej akcji otrzymają niespodzianki ufundowane przez Restaurację Bolek i Lolek 2 oraz JumpWorld Radom.
Kto może zostać dawcą?
Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).
„Ratowanie na Spontanie” – to projekt realizowany przez IFMSA-Poland w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego. Jego zadaniem jest wytłumaczenie uczestnikom najprostszych i najbardziej praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy. Program adresowany jest do dzieci, rodziców, a także każdego kto będzie chciał nauczyć się, jak ratować życie.