Remont Domów Gąski i Esterki na finiszuKończy się remont Domów Gąski i Esterki. To dwie najstarsze kamienice na radomskim Rynku pochodzące kolejno z XVII i XV wieku. W budynkach siedzibę znajdzie Muzeum Historii Radomia

Domy Gąski i Esterki prawie gotowe. W grudniu mają się odbyć odbiory budynków, gruntownie remontowanych od dwóch lat. Rewitalizacja kamienic obejmowała m.in. wymianę poszyć dachowych, okien i pogłębienie piwnic. To w nich powstały pełnowymiarowe sale wystawiennicze dla nowej placówki – Muzeum Historii Radomia. Na ekspozycjach muzealnych zostaną zaprezentowane dzieje naszego miasta i jego rozwój na przestrzeni stuleci. Każdej kondygnacji budynków zostanie przypisana inna epoka z historii Radomia – mówi dr Adam Duszyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Muzeum Historii Radomia ma ruszyć pod koniec przyszłego roku – dodaje Duszyk. Na ekspozycjach zostaną pokazane dzieje miasta od czasów Piotrówki do końca II wojny światowej. Ma to być jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych w Polsce. Scenariusz merytoryczny wystawy stałej jest już gotowy, a w styczniu ma zostać ogłoszony przetarg na aranżację całej ekspozycji.

Koszt wyposażenia Muzeum Historii Radomia to około 10 mln zł. Remont Domów Gąski i Esterki sfinansował samorząd Mazowsza przeznaczając na ten cel ponad 4,3 mln zł.

Komentarze