full screen background image
Search

Remont Gąski i Esterki szansą dla radomskiego rynku

->

Kamienice Gąski i Esterki, które są niekwestionowaną wizytówką naszego miasta, zostaną wyremontowane. Gruntowaną modernizację zabytków sfinansują pieniądze z budżetu Mazowsza. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył ponad 4,3 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński.

Remont kamienic to wyczekiwana inwestycja, dzięki której na urodzie zyska Rynek Kazimierzowski. – Pojawiła się szansa dla radomskiego rynku, który wkrótce zajaśnieje pełnym blaskiem. Będzie to możliwe dzięki wyremontowaniu i przywróceniu do życia kamienic Gąski i Esterki. To najstarsze i najistotniejsze symbole kultury naszego miasta znajdujące się aktualnie w zarządzie Muzeum im. Jacka Malczewskiego – mówił dyrektor placówki Adam Zieleziński.

Na przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji kamienic Gąski i Esterki samorząd przeznaczył blisko 650 tys. zł. Następnie mazowieccy włodarze przekazali ponad 4,3 mln zł na prace modernizacyjne i adaptacyjne, co podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak.- Wcześniej podjęto decyzje na sfinansowanie dokumentacji projektowej w kwocie 650 tys. zł. Ostanie decyzje, które zapadły na sejmiku dotyczyły kwoty 4,3 mln z czego 1,3 mln zł jeszcze przewidujemy, że zostaną wykorzystane w tym roku. Natomiast 3 mln zł będą wykorzystane w przyszłym roku i miejmy nadzieję, że do tego czasu Radom wzbogaci się o dwie pięknie wyremontowane kamienice.

Bliźniacze budynki Gąski i Esterki stojące na Rynku Kazimierzowskim powstały pod koniec XV wieku. Ponadto Dom Gąski jest jedyną barokową kamienicą zachowaną w naszym mieście. – W imieniu Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziękuję zarządowi województwa mazowieckiego, panu marszałkowi i przede wszystkim dyrekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego za to, że mądrze i dobrze uczyniono. Mamy zatem ukoronowanie wieloletnich i wspólnych starań, zmierzających do ochrony dziedzictwa narodowego – mówił radny Zbigniew Gołąbek.

– Gratuluję tej inicjatywy. Powiat radomski to 151 tys. mieszkańców, którzy korzystają z wszelkich atrakcji miasta Radomia. Są tutaj częstymi gośćmi i będą, zwłaszcza po rewitalizacji rynku – dodał Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Remont kamienic zacznie się w tym roku, po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy. W pierwszej kolejności zostaną wykonanie prace fundamentowe oraz izolacyjne. Kolejnym etapem będzie dostosowanie budynków do wymagań przeciwpożarowych. Oprócz tego zostaną wymienione okna, drzwi oraz wszystkie instalacje. W budynkach będą zainstalowane systemy: utrzymania odpowiedniej wilgoci i prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz alarmowy. Wymieniona zostanie również instalacja teletechniczna. Ponadto wszystkie elementy konstrukcji dachu będą wzmocnione i zaimpregnowane. Kapitalnemu remontowi zostaną poddane również tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Aby zwiększyć powierzchnie użytkowe, pogłębiona zostanie piwnica. Kamienice zyskają też windę, co ułatwi dostęp do muzeum osobom niepełnosprawnym. Inwestycja została zaplanowana na dwa lata.

fot. gł. radom24.pl

Komentarze