Remont Kamienicy Deskurów jest już na finiszuMiała być gotowa pod koniec tego roku, ale będzie dopiero na wiosnę przyszłego. Chodzi o rewitalizację zabytkowej Kamienicy Deskurów w Rynku. Są opóźnienia, ale widać już finisz budowy

Rewitalizacja kamienicy Deskurów w Radomiu jest już na finiszu. Obecnie trwają wewnętrzne prace wykończeniowe. To nieruchomości stojące w kwartale Rwańska – Rynek – Grodzka – plac farny. Ich remont nie należał do najłatwiejszych, bo obiekt niszczał niezabezpieczony przez 15 lat. Stan zaawansowania prac to 90 procent – mówi Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego.

Termin zakończenia inwestycji to kwiecień przyszłego roku. Dyrektor Kaczmarek liczy, że uda się go dotrzymać, choć na budowie nadal pojawiają się niespodzianki, które krzyżują plany.

Po przebudowie kamienice Deskurów mają pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową – mówi Marzena Kędra, kierownik biura rewitalizacji w magistracie.

Sprawa Instytutu Miejskiego czyli nowej placówki kultury nie jest jeszcze pewna, bo Rada Miejska nie daje na to zgody. Kamienica Deskurów, to nieruchomości, które swoją zabudową tworzą zamknięty kwadrat. Wszystkie budynki powstały na początku XIX. Koszt remontu całego obiektu to ok. 36 mln złotych, z czego 24 mln to unijne dofinansowanie.

Komentarze