Resursa – promujemy historię Radomia



Resursa Obywatelska – najstarsza placówka kultury w Radomiu. Kończący się 2017 rok był dla placówki bardzo pracowity

W mijającym roku w Resursie odbył się szereg stałych imprez, wśród nich: Kaziki, Festiwal Filozofii Okna, Anima Urbis, Uliczka Tradycji oraz Festiwal Staropolskie Kolędowanie.

– Każda z imprez wymagała od nas wiele pracy. Jedną z trudniejszych imprez do zorganizowania jest Anima Urbis, nocne szukanie ducha miasta. Impreza odbywa się w godzinach wieczornych, odwiedzamy różne miejsca, do których na co dzień często nie ma wstępu – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

W tym roku podczas Animy można było zwiedzić sąd okręgowy przy ul. Piłsudskiego, prokuraturę przy ul. Malczewskiego. Impreza zakończyła się przy nowych budynkach sądów przy ul. Warszawskiej.

Ważną imprezą były Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. – W tym roku Ślad odbył się wyjątkowo w sierpniu, ponieważ wtedy przypadała 75 rocznica likwidacji radomskiego getta i zagłady niemal całej żydowskiej społeczności naszego miasta.

Do Radomia przyjechali dawni, ocaleni z zagłady mieszkańcy Radomia oraz ich potomkowie.
Po wieloletnich staraniach udało się również ustawić na ulicach miasta tablice, które tworzą Szlak Pamięci Żydów Radomskich Ślad. W sumie na terenie miasta stanęło 12 tablic. Szlak prowadzi m.in. poprzez miejsca związane z dawną żydowską społecznością Radomia.

Tablice stoją m.in. przy placu, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga (ul. Podwalna), duże getto (ul. Wałowa), małe getto (u zbiegu ulic Słowackiego i Złotej), obóz przy ul. Szwarlikowskiej (tablica na murze ratusza), dawny szpital psychiatryczny (na murze kościoła św. Wacława), cmentarzu żydowskim.

– Na tablicach zamieszczone są zdjęcia dawnych mieszkańców społeczności żydowskiej Radomia. Pod zdjęciami są opisy danych miejsc w trzech językach: po polsku, angielsku i hebrajsku – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

To tylko skrótowe informacje. Więcej informacji zamieszczonych jest na specjalnej stronie internetowej: http://www.xn--szlakpamici-zrb.radom.pl/

Z tej okazji Resursa wydała również polską wersję Księgi pamiątkowej Żydów radomskich. – W księdze znajdą się relacje tych, którzy przeżyli. To wydawnictwo, które mówi nie tylko o grozie holocaustu, ale również o tym jak piękny był żydowski Radom, który wtedy istniał – tłumaczy Renata Metzger.

Resursa to także grupy wokalne, taneczne, teatralne. Placówka realizuje również program Historia cię szuka skierowany do uczniów radomskich szkół. Nagrywane są również filmy historyczne, dokumentalne o znanych radomianach. Niedawno film o Zacheuszu Pawlaku został nagrodzony w konkursie.

Końcówka roku zaowocowała także nowym wydarzeniem, czyli Retrospotkaniami.

Rok 2018 również zapowiada się pracowicie dla placówki. Oprócz stałych imprez, Resursa włączy się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji na Kaziki do Radomia przyjedzie nowy poczet królów polskich namalowany przez Waldemara Świerzego.

Komentarze