Retrospekcje. Powiat radomski – wystawa„Retrospekcje. Powiat radomski” to wystawa – historia w fotografiach i wierszach zaklęta jaka zostanie otwarta w Iłży

– Zapraszamy do świata, który zdaje się być na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie gdzieś bardzo, bardzo daleko. Niby znajome okolice i sytuacje, a jednak tyle zmian! Inna moda i sprzęty, inne żniwa i praca… – mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

Wyprawa w czasie stała się możliwa dzięki kolekcji dawnych zdjęć, jaką ocalił Jan Czarnecki – pedagog, działacz społeczny, animator kultury, poeta, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Iłża. Urodził się w 1930 r. w Chwałowicach (gmina Iłża, pow. Radom). Ukończył tamtejsze gimnazjum rolnicze i po latach wrócił znów do tej placówki, jako nauczyciel. W szkole był aparat fotograficzny, rzecz w tamtych latach cenna i nie codzienna. Często korzystał z niego Czarnecki, ale i inni okoliczni mieszkańcy. Tak powstała, przypadkowo, cenna historycznie kolekcja a Powiatowy Instytut Kultury zaprezentuje ją jako pierwszy.

Komentarzami do wystawy są wierze Jana Czarneckiego, bo to także uznany poeta. Na motto ekspozycji wybrano wiersz „Wróciłem”, z tomu wydanego w Iłży, w 2011 r.

Wróciłem

Wróciłem do mojej wsi,

gdzie musiałem swoją młodość

zostawić

Wróciłem do mojej wsi,

skąd odeszły skrzypiące

żurawie

Wróciłem do mojej wsi,

skąd wyrzucono kołowrotki,

kądziele i lampy naftowe

Wróciłem do mojej wsi,

o której cóż wam powiem?

Jakże jest inna!

(jak też i cały świat jest inny)

Lecz ja wciąż tęsknię za tą wsią

z moich lat dziecinnych lat.

– Prezentacja w Iłży, to początek drogi wystawy. Wkrótce ruszy ona do innych gmin powiatu. Dlatego już teraz, zachęcamy Państwa do poszukiwania starych zdjęć w swoich domach, w  szufladach, na strychach i przynoszenia ich do bibliotek na terenie Powiatu Radomskiego, partnerów wydarzenia. Podzielcie się swoimi opowieściami o wydarzeniach, ludziach z dawnych fotografii. Tylko tak uratujemy od  zapomnienia nasze okruchy codzienności z których powstaje potem wielka historia regionu, kraju,  świata… – mówi Renata Metzger.

Grafiki na wystawę przygotował Norbert Jastalski.

 

Na otwarcie wystawy „Retrospekcje. Powiat radomski” zaprasza Powiatowy Instytut Kultury w piątek, 27 sierpnia o godz. 17 do Iłży, ul. Jakubowskiego 5.

Komentarze