Robert Utkowski będzie bohaterem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu
Spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim będzie poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy Inny stan skupienia. Rozmowę poprowadzi prof. Anna Spólna.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 marca o godz. 17 w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu
O książce:
Głównym tematem tomu jest pamięć. To próba uchwycenia, co w nas zostaje po ludziach, miejscach i wydarzeniach – bardziej luki i dziury niż jednolita, spójna relacja, odpryski, fragmenty, wyolbrzymienia, lustrzane odbicia, mity. To szukanie odpowiedzi na pytanie, jak z tych luk i odprysków buduje się obraz przeszłości, ale też na ile te strzępy historii tworzą nas. Próba uchwycenia tego, z czego jesteśmy zbudowani: wspomnień, zdarzeń, lektur – stąd intertekstualne odwołania i przeniesienia.
Każde zdarzenie, każda osoba, każda opowieść, każdy wiersz zostawia ślad. Te ślady wiążą się, przecinają, wynikają czasem jeden z drugiego, wiersz następny nawiązuje do poprzedniego (lub poprzednich), ostatni zapowiada zaś pierwszy, bo ta praca z pamięcią i w pamięci nigdy się nie kończy, za każdym obrotem odsłaniając nowe warstwy, lub każąc się na nowo zinterpretować.
To idące równolegle historie: między innymi historia rodziny i historia miasta, w pewnym stopniu (i ze świadomością uproszczenia) to także prywatna historia literatury. Rodzinne sagi, w których bohaterowie są być może mało bohaterscy, siedzą na progach i piją wódkę, ale dla kogoś są przecież bohaterami. Dla kogoś, kto uznał, że ich (nie)zwykłe czyny godne są opowieści.
O autorze:
Robert Utkowski – urodzony w 1972 r. Absolwent filologii polskiej. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską Tekst w przekazach wizualnych. Nowe terytoria polskiej literatury? na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poeta i literaturoznawca. Debiutował na łamach kwartalnika „Kresy” w 1997 r. Publikował także m.in. w „Brulionie”, „Na Dziko”, „Kartkach”, „Frazie”, „Fabulariach”. W 2008 r. w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbyło się aktorskie czytanie jego sztuki „TRAMTADRADA” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Zdobywca Grand Prix konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Prezydenta Sopotu” (2010). Wyróżnienia m.in. w Konkursie im. R. Wojaczka (2010), „Dać świadectwo” (Kraków, 2009), a także w konkursie „Nakręć wiersz”; organizowanym przez Biuro Literackie (Wrocław, 2009). Opublikował książki: Najdłuższa noc pod słońcem (1999), Fluktuacje (2003), Czarna taksówka (2011), Katalog Wystawy (2013), Inny stan skupienia (2021). Był dziennikarzem telewizyjnym, redaktorem naczelnym lokalnych i regionalnych mediów, wykładowcą akademickim.
Pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza, o. Muzeum Literatury w Warszawie. Mieszka w Radomiu.