full screen background image
Search

„Romantyczny Styczeń”


Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na pierwszy w tym roku koncert zatytułowany „Romantyczny Styczeń”. Koncert odbędzie się w sobotę, 13 stycznia o godz. 18:00 w sali ROK przy ul. Żeromskiego 53.

Wykonawcy:
Edward Wolanin – fortepian
Ruben Silva – dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie: F. Chopin – Koncert fortepianowy f-moll, E. Elgar – Serenada e-moll op.20, P. Czajkowski – Serenada C-dur op.48

„…Dzieło to powstało dla mojego ideału, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio od mojego koncertu”. Ideałem tym była Konstancja Gładkowska, pierwsza miłość Fryderyka Chopina, dziełem – liryczny, rysowany delikatnymi, pastelowymi barwami Koncert fortepianowy f-moll, który usłyszymy w interpretacji znakomitego pianisty Edwarda Wolanina. Jest to artysta wszechstronny. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, ukończył Akademię Muzyczną im. F.Chopina w Warszawie. Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Repertuar sceniczny tego pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok.

Inny obraz miłości prezentuje Serenada na smyczki e-moll op.20 Edwarda Elgara. Powstała ona w 1892 roku niedługo przed poślubieniem przez kompozytora Caroline Alice. Była to ukochana Elgara, na którą mógł liczyć w trudnych chwilach. Ta dojrzała miłość została odzwierciedlona w pełnej wdzięku i elegancji Serenadzie.
Miłość nie jedno ma imię. Na zakończenie koncertu usłyszymy Serenadę C-dur op.48 Piotra Czajkowskiego. Została ona napisana w 1880 roku z miłości do muzyki. Sam Czajkowski wyznawał, że był „okropnie zakochany” w tym „z zewnętrznego impulsu” napisanym i „przeżytym” utworze, i pewnie dlatego zawarł w nim mnóstwo pięknych melodii, wykorzystując zarazem świetnie brzmieniowe barwy kwintetu smyczkowego. Całość ma charakter pogodny i radosny, kontrast nastrojowy przynosi jedynie smutna, nostalgiczna Elegia.

Ceny biletów:
I strefa – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł
II strefa – bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł
Cena biletu w karnecie: 14 zł (min. 5 koncertów)

KomentarzeCLOSE
CLOSE