Sezon na kleszcze otwarty



Ze względu na ocieplenie klimatu i łagodne zimy sezon kleszczowy zaczął się już w marcu

Choroby, których możemy się nabawić po ugryzieniu przez kleszcza to między innymi kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się wcześniej zaszczepić i borelioza, na którą niestety nie ma szczepionki.

Które miejsca na naszym ciele szczególnie są narażone na ukąszenie kleszcza? O tym Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:

Ubierajmy się właściwie wybierając się w miejsca, gdzie możemy być narażeni na atak kleszczy – apeluje Małgorzata Gregorczyk.

Na choroby odkleszczowe narażeni są też nasi czworonożni pupile. Co zrobić, kiedy głaszcząc psa odkryjemy żerującego na nim kleszcza i jakie konsekwencje może nieść za sobą takie ugryzienie, mówi lekarz weterynarii Bartłomiej Majcher:

Pamiętajmy również, że kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, w trawach, gęstych zaroślach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach potu.

Komentarze