„Siła w miłości” w Radomiu



Siedmiuset uczniów z całej Polski bierze udział w wakacyjnym obozie stypendystów-uczniów „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który odbywa się w Radomiu pod nazwą „Siła w miłości”

Jak podkreśla Fundacja, obozy dają możliwość popularyzacji i przybliżanie młodym nauczanie św. Jana Pawła II, a także zapoznanie się z najważniejszymi miastami Polski i ich promocja. Wcześniej taki obóz mieli stypendyści-studenci w Zielonej Górze, zaś maturzyści rozpoczną swoją kolonię 31 sierpnia w Myczkowicach nad Soliną.

Cieszymy się z obecności stypendystów w naszym mieście, w naszej diecezji radomskiej. Są to młodzi ludzie z całej Polski, z wielu rejonów, z różnymi doświadczeniami swojego życia i bogactwem życia. Cieszymy się, że są u nas, że możemy podzielić się tym co jest dziedzictwem naszego miasta. Te wszystkie pragnienia, tęsknoty i doświadczenia młodego człowiek są tak uniwersalne i ufam, że to będzie czas, który potwierdzi, że hasło tegorocznego obozu „Siła w miłości” jest ciągle aktualne, dające siłę, fundament na to wszystko co człowiek przeżywa i co może ofiarować innymi. Niech te dni to potwierdzą i umocnią

– mówi ks. bp Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. O celu obozu, mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”:

Jest to obóz integracyjno-formacyjny. Nasi stypendyści, którzy w ostatnich latach dołączyli do programu stypendialnego nie mieli takiego dużego obozu. Maturzystów i studentów zabieramy do małych miejscowości, zaś uczniów zabieramy do dużych miast, aby z jednej strony poznali potencjał rozwojowy tych miast, zaś z drugiej strony żeby się zintegrowali – te przyjaźnie zawarte w obozach potem trwają przez lata.

Grupy znajdują się w siedmiu miejscach – m.in. w bursach szkolnych, PSP nr 4, Zespole Szkół Budowlanych czy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. W przeciągu dziesięciu stypendyści będą m.in. odwiedzać Muzeum Historii Radomia, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Orla Białego czy też „Królewskie Źródła”.

W obóz zaangażowany jest także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, który zorganizuje dla uczniów zajęcia w dniach 17-19 lipca:

W czasie trzech dni wszystkie wydziały radomskiej uczelni będą zaangażowane. Tematyka zajęć będzie różnorodna – będzie np. symulacja zderzenia samochodu i dachowanie, symulacja rozprawy sądowej, możliwość przymierzania ubrań zawodów prawniczych, będzie spacer po Radomiu, żeby można było identyfikować symbole przemysłowe naszego miasta, także będzie możliwość dokonywania eksperymentów chemicznych, odwiedzić pracownię fizjoterapeutyczną, wziąć udział w zajęciach ze sztuki i sportowych.

– mówi prof. dr hab. Marzanna Lament, dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów UTH w Radomiu.

Zwieńczeniem obozu będzie koncert zespołu absolwentów Fundacji w muszli koncertowej w Parku im. Tadeusza Kościuszki, która odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godzinie 17:00.

Komentarze