full screen background image
Search

Skok cywilizacyjny gminy z subregionu radomskiego


Gmina Przyłęk należąca do subregionu radomskiego otrzymała unijne wsparcie na niskoemisyjność w wysokości ponad 5,1 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na odnawialne źródła energii (OZE), a umowę w tej sprawie podpisali dziś wójt Przyłęka Marian Kuś oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, który stwierdził, że inwestycja w OZE wiąże się ze skokiem cywilizacyjnym owej gminy.

– Podpisujemy umowę dofinansowania gminy Przyłęk. To historyczny moment i wartość ponad 5 mln 111 tys. zł. Dofinansowanie dotyczy działań związanych z wytwarzaniem energii cieplnej takie jak zamontowanie kolektorów przy pomp ciepła. To również skok cywilizacyjny dla gminy Przyłęk. Gratuluje panu wójtowi odwagi złożenia tak dobrego wniosku – mówił Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach projektu na budynkach mieszkalnych w gminie Przyłęk zostaną zamontowane w sumie 33 jednostki wytwarzania energii elektrycznej z OZE i 571 jednostki wytwarzania energii cieplnej z OZE. Będą to cztery rodzaje instalacji: 33 instalacje fotowoltaliczne, 35 pompy ciepła, 113 pieców na biomasę oraz 423 kolektory słoneczne.

– Gmina Przyłęk dwa lata temu złożyła wniosek do urzędu marszałkowskiego na odnawialne źródła energii i w tym roku wniosek ten został zatwierdzony. Dzięki temu dofinansowaniu na terenie gminy Przyłęk powstaną instalacje fotowoltaliczne, pomy ciepła czy piece na biomasę. Do projektu przystąpiło 463 gospodarstwa, czyli ok. 1/4 gospodarstw znajdujących się na terenie gminy Przyłęk. Myślę, że dzięki odnawialnym źródłom energii powietrze stanie się czystsze, ponieważ zmniejszy się ilość spalanego węgla. Zyska także jakość wód, a wszystko pozytywnie wpłynie na stan zdrowia mieszkańców – stwierdził wójt Marian Kuś.

Ponadto w ramach utworzonej platformy internetowej prowadzone będą działania edukacyjne i promocyjne dotyczące ochrony środowiska i dostępnych technologii OZE.

Całkowita wartość projektu to 6 923 918,43 zł, a kwota dofinansowania wynosi 5 111 952,80 zł.

Komentarze