„Ślad” – pokaz filmu i spotkanie z Andrzejem Sapiją



W Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” 13 maja rozpoczynają się 11. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. W poniedziałkowym harmonogramie znalazło się spotkanie z Andrzejem Sapiją i pokaz filmu „Ja, mój tata i nasza żydowska historia”. Tegoroczne wydarzenie potrwa aż do 19 maja. 

– Codziennie zapraszamy na ciekawe wydarzenia przypominające o tym, że Radom przez lata budowali przedstawiciele różnych kultur i religii.
W 1939 r. Żydzi stanowili około 30 procent mieszkańców Radomia, co dawało blisko 30 tys. osób. To wielokulturowe miasto bezpowrotnie zniszczyli Niemcy, mordując w gettcie, w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych większość radomskich Żydów – mówi Maciej Zwierzyński z „Resursy”.

Edward Kossoy

– Jednym z nielicznych ocalonych był Edward Kossoy (1913- 2012). II wojnę światową spędził na Wschodzie, był jak tysiące Polaków, więźniem radzieckich łagrów. Przed niechybną śmiercią uchronił go tzw. układ Sikorski- Majski, który pozwolił na budowę na Wschodzie armii gen. Andersa i jej wyjście z ZSRR. Niestety wojna pochłonęła cała rodzinę Kossoya. On sam, jako prawnik, walczył po wojnie o odszkodowania dla ofiar niemieckich zbrodni. Swoje życie opisał w książce „Na marginesie…” nominowanej w 2007 r. do Nagrody Literackiej Nike. Mieszkający na co dzień w Szwajcarii prawnik i pisarz, odwiedzał często Radom. Wspierał IV LO im. Chałubińskiego, którego był absolwentem, a także Muzeum im. Malczewskiego, któremu przekazywał prace ze swojej ogromnej i bogatej kolekcji sztuki. Film o niezwykłym losie radomianina przygotował Andrzej Sapija, reżyser i dokumentalista, mający w dorobku m.in. obrazy o Różewiczu czy Kantorze – opisuje Maciej Zwierzyński z „Resursy”.

13 maja o godz. 18:00 w Sali kameralnej Resursy odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sapiją i pokaz filmu „Ja, mój tata i nasza żydowska historia”. Narratorem filmu o Kossoyu jest jego córka Karen, mieszkająca w Izraelu. – Bardzo się cieszę, że film zostanie pokazany w Radomiu, rodzinnym mieście taty. To zawsze było dla niego bardzo ważne miejsce i nigdy o nim nie zapomniał. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników „Śladu” i widzów pokazu – mówi Karen.

Więcej na temat 11. Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” dowiesz się tutaj.

Komentarze