W sobotnie popołudnie w audycji Wolna Sobota odwiedzili nas Olivia Lucedarska i Arkadiusz Ostrowski. Organizatorzy dwudniowej imprezy, która odbędzie się już w najbliższą sobotę i niedzielę w Kamienicy Deskurów. Poniżej zamieszczamy zapis całej rozmowy, jak i szczegółowy opis tego nowego na kulturalnej mapie Radomia wydarzenia. Po za tym dowiemy się co to znaczy slam poetycki.
Slam poetycki, koncerty i retradycje muzyczne w ostatni weekend listopada w radomskiej Kamienicy Deskurów
Już w najbliższy weekend w radomskiej Kamienicy Deskurów odbędą się niecodzienne wydarzenia społeczno – kulturalne o nazwie: „Miasto Kazimierzowskie – Przestrzeń Inspiracji”, organizowane przez Stowarzyszenia „Paczka Radomskich”. Uczestnicy inicjatywy będą omgli wziąć udział w pierwszym radomskim slamie poetyckim, w koncertach, animacjach i spotkaniach z Re:tradycją.
26 listopada odbędzie się Slam Poetycki – Pojedynek Poetów – czyli wiersze na freestyle’u połączone z improwizacjami teatralnymi i wizualizacjami, które zakończone zostaną koncertem radomskiego zespołu Alicetea. 27 listopada odbędą się Re:tradycje muzyczne, stanowiące prezentacje wspólnego muzykowania, koncertów naszych wiejskich artystów-prezentujących muzykę ludową, którzy zagrają i zabiorą to tańca wspólnie z radomskimi muzykami, grającymi w projektach jazzowych.
Wydarzenie organizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Rewitalizacja społeczna Miasta Kazimierzowskiego na terenie miasta Radomia. Miasto Kazimierzowskie – Przestrzeń inspiracji” które finansowane jest ze środków Gminy Miasta Radomia.
SLAM POETYCKI VOL.1
MIEJSCE: Kamienica Deskurów, Radom, Rynek 15
KIEDY: 26 listopada
START: 18.00
WSTĘP: Bezpłatny
OPIS WYDARZENIA:
Po co się popisywać, skoro nikt nie patrzy!? My rozumiemy to doskonale, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na SLAM POETYCKI. Jeśli piszesz wiersze i chcesz się nimi pochwalić to będzie doskonała okazja!
Slam poetycki to nic innego jak turniej poetycki. W tym publicznym skrzyżowaniu recytacji z performance, twórcy prezentują swoje wiersze, a publiczność ocenia i decyduje, kto zrobił to najlepiej. Mimo, że Slam skupia się na poezji, to granice gatunkowe są bardzo rozmyte. Możecie zaprezentować wiersze, prozę, rap, manifesty, deklaracje i wszystkie formy pośrednie.
Zwycięzcy otrzymają cash w wysokości 1500 zł!
Kilka zasad:
Każdy z uczestników ma dwie minuty na zaprezentowanie swojej twórczości
Nie można używać rekwizytów, można jednak korzystać z kartki, telefonu lub innego nośnika z zapisanym tekstem. Oceny dokonuje tylko i wyłącznie publiczność, biorąc pod uwagę zarówno wartość tekstu, jak i umiejętność jego prezentacji. Z osób występujących wyłanianych jest czworo najlepszych. Ci rywalizują między sobą aby wyłonić dwie osoby, które następnie walczą o tytuł zwycięzcy.
Nie krępujcie się i dajcie upust swojej twórczości! Przyprowadźcie jak najwięcej znajomych! W końcu to oni będą głosować! 😉
A na koniec ciekawostka!
Jednym z najbardziej znanych przykładów Slamu, czyli turnieju poetyckiego była tzw. „Uczta Grudniowa”, która miała miejsce 25 grudnia 1840r. w Paryżu. Był to improwizowany pojedynek poetycki pomiędzy Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim! A na koniec chłopaki z radomskiej ekipy Alicetea zagrają dla Was koncert! Zapowiada się smakowita uczta muzyczna.
RE:TRADYCJE MUZYCZNE
KIEDY: 27 listopada 2022
START: 17:00 – warsztaty tańców tradycyjnych
17:30 – koncerty
WSTĘP: Bezpłatny
OPIS WYDARZENIA:
Ale jazz, będą tańce!
To drugie z wydarzeń, które odbędzie się w ostatni, listopadowy weekend w Kamienicy Deskurów.
A wszystko dzięki prezentacji kapel ludowych oraz radomskich muzyków jazzowych, którzy zabiorą nas w improwizowaną podróż po rozmaitych gatunkach muzycznych.
Na scenie pojawią się wielokrotnie nagradzani artyści: Kapela Henryka Gwiazdy, Rodzinna Kapela Tarnowskich oraz Zespół Śpiewaczy Bieniędzice z Kapelą Czesława Golińskiego.
Nurt jazzowy reprezentować będzie formacja The Flying Jazz Band.
Przed koncertem, dla wszystkich chętnych odbędą się warsztaty z przytupem, czyli nauka tańców tradycyjnych m.in. Polka, Oberek i Walczyk.
Wydarzenie organizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Rewitalizacja społeczna Miasta Kazimierzowskiego na terenie miasta Radomia. Miasto Kazimierzowskie – Przestrzeń inspiracji” które finansowane jest ze środków Gminy Miasta Radomia.