To były tylko ćwiczenia, które wzbudziły ogromne zainteresowanie mieszkańców Radomia
W miniony poniedziałek, 15 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Radomiu odbyły się ćwiczenia zgrywające policjantów, żołnierzy, strażaków oraz mundurowych do zadań specjalnych z pododdziałów kontrterrorystycznych z komend wojewódzkich Policji z Radomia, Kielc, Lublina, Łodzi, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Jednostki Wojskowej 2305. Ich celem było doskonalenie współpracy podczas działań bojowych, wymiana cennych doświadczeń oraz spostrzeżeń, a także podnoszenie kwalifikacji w czasie prowadzonych akcji.
Scenariusz szkolenia dotyczył między innymi prowadzenia działań kontrterrorystycznych przez policyjnych specjalsów w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
Sam epizod zakładał, że do budynku radomskiego teatru wdarli się uzbrojeni napastnicy, raniąc przy okazji dwoje przechodniów znajdujących się w okolicach budynku. Pomocy poszkodowanym udzielili ratownicy medyczni z KWP. W środku budynku znaleźli się także zakładnicy. Na miejsce w pierwszej kolejności skierowano policjantów z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej KMP w Radomiu, którzy potwierdzili realne zagrożenie. W Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu zarządzono alarm i wszczęto operację policyjną. Zebrał się Sztab Dowódcy Operacji oraz przekazano informacje do KWP zs. w Radomiu. Do działań skierowano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu. Dalsza część scenariusza zakładała podjęcie negocjacji z terrorystami. Ich celem było doprowadzenie do poddania się sprawców sytuacji kryzysowej i uwolnienia zakładników, w rolę których wcieli się między innymi uczniowie Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu. Teren, na którym doszło do ataku został zabezpieczony przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Radomiu oraz żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przygotowano łóżka dla osób z obrażeniami ciała powstałymi w wyniku ataku terrorystycznego.
Ponieważ terroryści zagrozili, że w przypadku, gdy nie zostaną spełnione ich żądania, zaczną zabijać przetrzymywane osoby, dowodzący działaniami podjął decyzję o szturmie. Finałem było odbicie zakładników z rąk napastników oraz zatrzymanie terrorystów. Ćwiczenia zakończyły się dekontaminacją osób przebywających w budynku, którą przeprowadzili strażacy z radomskiej komendy PSP.
Jednym z głównych celów szkolenia było zgranie i synchronizacja działań służb mundurowych oraz jednostek pozapolicyjnych. Szkolenia, w których policjanci biorą udział, pozwalają nie tylko przetestować obowiązujące procedury, ale przede wszystkim lepiej przygotować się na potencjalne zagrożenia
Żródło: mazowiecka.policja.gov.pl