Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” wracają do Radomia!



Do Radomia powracają Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Jak zapowiadają organizatorzy, ma być to zupełnie nowa odsłona tego wydarzenia.

Spotkania z artystami i autorami, warsztaty, koncerty, ale również możliwość skosztowania kawy po beduińsku czy izraelskiego street-foodu. To, w dużym skrócie, program Spotkań z Kulturą Żydowską, które powracają do Radomia po trzyletniej przerwie.

„Ślad” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia na klimatycznej, brukowanej ulicy Wąskiej w pobliżu Resursy.

Tematem przewodnim będzie w tym roku słowo tożsamość – ze względu na charakter wydarzenia rozpatrywane przede wszystkim w kontekście korzeni, pochodzenia, etniczności czy przynależności religijnej. Odwoła się do niego Miriam Synger, znana w mediach społecznościowych edukatorka działająca na instagramowym profilu @jestem_zydowka. Spotkanie z nią rozpocznie niedzielne wydarzenie. Podobne kwestie poruszy Maria Ka podczas koncertu 'Di szajchesn” (’Połączenia”). Artystka śpiewa po polsku, po angielsku i w jidysz. Warto dodać, że ten ostatni język w jej twórczości jest żywy, aktualny i osadzony we współczesnych realiach.

Do tematu przewodniego „Śladu na Wąskiej” będzie również nawiązywać wystawa Anny Rabbit, artystki o polsko-żydowsko-buriackich korzeniach, pochodzącej z wielokulturowego tygla dalekiej Syberii. Radomska Księgarnia Sonet we współpracy z Księgarnią Wydawnictwa Austeria Klezmerhojs zaprezentuje z kolei wybór literatury dotyczącej szeroko pojętej tożsamości.

Organizatorzy zaproszą również do wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach nawiązujących do wspomnianej tematyki. Jedne z nich poprowadzą Helena Czernek i Aleksander Prugar z MI POLIN. Podczas kolejnych, genealogicznych, będzie można dowiedzieć się, od czego zacząć poszukiwania własnych przodków. Ostatnie, fotograficzne, będą inspirowane portretami wykonanymi przez pochodzącego z Radomia fotografa i pisarza Bernarda Gotfryda. Jego postać pojawia się nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tu, przy ulicy Wąskiej w Radomiu, urodził się i spędził młodość.

„Ślad na Wąskiej” odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 14.00-19.00.

Wydarzenie jest organizowane w ramach przedsięwzięcia pn. „Stolica Kultury Mazowsza” i współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Komentarze