Stanisława Celińska wystąpi w Fosie



Warsztaty z tworzenia instrumentów etnicznych, nauka tańca, koncerty – to tylko niektóre atrakcje weekendu muzycznego Dźwięk, rytm i melodia w Fosie Pełnej Kultury w Amfiteatrze

W sobotę samemu będzie można zbudować prosty instrument etniczny. Mówi Jerzy Skwarek, zastępca dyrektora do spraw programowych Amfiteatru w Radomiu.

Będzie też można zapoznać się z instrumentami dawnymi.

Zespół muzyki dawnej pod kierownictwem Ryszarda Dominika Dębińskiego wykona koncert oraz zapozna słuchaczy z budową i możliwościami wykonawczymi instrumentów dawnych.

Następnym elementem tego wieczoru będzie mini konkurs wokalny zespołów, oraz nauka tańca LINE DANCE poprowadzone przez Iwonę Skwarek.
Na finał tego wieczoru wystąpi zespół „Boba Jazz Band” i zabierze nas do krainy muzycznej rodem z Nowego Orleanu.

W niedzielę będzie można zbudować nietypowy instrument muzyczny podczas warsztatów Samoróbka. – Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zbudować grający obiekt pod opieką prowadzących. Projektowanie i wykonanie instrumentów z ogólnie dostępnych materiałów to wyjątkowe doznanie artystyczne związane z muzykowaniem. Firma „Małe Instrumenty Samoróbka” zapewni wszelkie materiały i narzędzia – tłumaczy Jerzy Skwarek.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Stanisława Celińska. Usłyszymy największe przeboje z płyt „Atramentowa” i „Malinowa”.

O artystce

Stanisława Celińska to przede wszystkim znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Nie sposób wymienić wszystkich jej wspaniałych ról.

W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego.

W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

Wybrana dyskografia: 2002 – „Ptakom podobni” – Złota Kolekcja; 2009 – „Atramentowa rumba” – utwór napisany specjalnie dla Stanisławy Celińskiej z którym wystąpiła w Koncercie Premier 46. KFPP Opole 2009 (muzyka Maciej Muraszko, słowa Marcin Sosnowski) – 40 lat wcześniej Artystka zadebiutowała jako piosenkarka na VII KFPP Opole 1969 utworem z muzyką Romana Orłowa i słowami Włodzimierza Ścisłowskiego; 2010 – „Uciekaj moje serce” – Artystka wzięła udział w nagraniu specjalnego albumu „Cudowny Świat” dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religii; 2012 – „Nowa Warszawa” – album z utworami o Warszawie nagrany wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i The Royal String Quartet; 2015 – „Atramentowa …” oraz „Atramentowa, Suplement”.

Płyta „Malinowa” zdobyła Fryderyka 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka.

Weekend muzyczny Dźwięk, rytm i melodia w Fosie Pełnej Kultury odbędzie się 10 i 11 sierpnia.

Fot. http://stanislawacelinska.pl/

Program:

SOBOTA:
Godz. 16-17.30: Studium Instrumentów Etnicznych – warsztaty
Godz. 16-22: Animacje dla dzieci z Madagaskarem
Godz. 17.30-19: Prezentacja instrumentów, warsztaty i koncert muzyki dawnej zespołu „Rocal Fuza”
Godz. 19-19.30: Konkurs wokalny i nauka tańca LINE DANCE
Godz. 20-21.30: Wieczór nowoorleański z Boba Jazz Band – koncert

NIEDZIELA:
Godz. 16-18: Samoróbka – Małe Instrumenty – warsztaty z budowy instrumentów
Godz. 17.30-18.15: Animacje muzyczne dla dzieci – Joanna Pogodzińska
Godz. 18.15-18.55: „Od raga do Rocka” według Joachima Berenta – pogadanka o jazzie i muzyce rozrywkowej -Jerzy Skwarek
Godz. 19.00-20.15: Stanisława Celińska z zespołem – koncert na finał Fosy pełnej kultury 2019

Komentarze