Staropolskie kolędowanie



Tradycyjne „Staropolskie kolędowanie” w tym roku nie odbędzie się. W zamian organizatorzy przygotowali cykl profesjonalnych warsztatów kolędowych

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” wraz z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej od 19 lat organizuje Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”.

Przygotowując jedyny tego typu festiwal w kraju organizatorzy starali się kultywować piękną polską tradycję wspólnego śpiewania kolęd, a także propagowali kolędę staropolską wśród instruktorów przygotowujących dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Rokrocznie w przesłuchaniach eliminacyjnych do tego festiwalu brało udział blisko 1500 wykonawców z Polski centralnej, Podkarpacia, Kielecczyzny i Lubelszczyzny. Podczas przeglądu coraz częściej zamiast polskich kolęd prezentowane są piosenki bożonarodzeniowe, które usłyszeć można najczęściej w galeriach handlowych.

– Chcąc zachować wyjątkowy charakter naszego festiwalu, każdego roku staraliśmy się premiować tych wykonawców, którzy przygotowywali utwory oparte na bogatej polskiej tradycji. Identyczne ambicje przyświecały nam w roku bieżącym. Niestety, w związku z obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną, zostaliśmy zmuszeni do odwołania tegorocznego festiwalu – mówi Maciej Zwierzyński z Resursy.

…warsztaty…

W tym roku zamiast tradycyjnego festiwalu organizatorzy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i przy udziale Stowarzyszenia „Młyńska”, przygotowali dla wszystkich zainteresowanych cykl profesjonalnych warsztatów kolędowych, które w formie filmów udostępnili na wolnej licencji.

Nagrania dostępne są na kanale YouTube, na facebookowym profilu Resursy oraz na stronie internetowej placówki.

Do realizacji warsztatów udało się zaprosić m.in. Krzysztofa Owczynika – śpiewaka, flecistę i pedagoga, dr Kingę Strychacz – Bogacz – etnomuzykologa z KUL, księdza Łukasza Leonkiewicza z prawosławnej parafii św. Jana Klimaka w Warszawie, ks. Dariusza Sałka – muzykologa, członka Komisji ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej oraz najlepszy zespół muzyki dawnej w Polsce – Ars Novą.

Warsztaty cz. I

Warsztaty cz. II

Ponadto organizatorzy ogłosili plebiscyt na najciekawszą interpretację kolędy staropolskiej przez laureata Nagrody Grand Prix ostatnich dziesięciu edycji festiwalu „Staropolskie kolędowanie”.

– Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania 10 nagrodzonych zespołów i solistów, polubienie danego posta na Facebooku Resursy oraz do podzielenia się komentarzem. Głosowanie trwa od 7 do 15 grudnia – dodaje Zwierzyński.

Komentarze