Susza – szacowanie start w rolnictwie



Wojewoda Mazowiecki zaapelował do prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów o bieżące składanie protokołów z oszacowania szkód w związku z wystąpieniem suszy w uprawach rolnych. Powyższe umożliwi sprawną weryfikację i potwierdzenie strat, a tym samym pozwoli na uzyskanie pomocy przez producentów rolnych. Obecnie w województwie mazowieckim działa 289 komisji, które szacują straty.

– Dziękujemy komisjom, które na bieżąco przekazują protokoły. Pozwoli to urzędowi wojewódzkiemu szybciej potwierdzić wystąpienie strat. Chcę zapewnić, że pracownicy są w gotowości, aby weryfikować protokoły oraz odpowiadać na pytania, jeśli pojawią się odnośnie np. wypełniania protokołów. Dziękuję również za ogromny wysiłek, jakim jest praca w komisjach. Zwłaszcza, że obszar strat jest duży. Potrzebne jest nasze współdziałanie, abyśmy mogli jak najszybciej określić jego dokładną wielkość – powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Formy pomocy

Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy. – Przewidziano udzielanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotacji dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy – tłumaczyła Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Stawka pomocy na 1 ha zostanie ogłoszona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi na dwa tygodnie przed terminem nabory wniosków, który również określony będzie przez MRiRW. – Będzie można tez skorzystać z takich form pomocy jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulgi w podatku rolnym oraz ze wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – dodała Ewa Filipowicz.

Powołanie komisji

Wnioski o powołanie komisji składają prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. W przypadku otrzymania wniosku, po jego formalnej weryfikacji, wojewoda niezwłocznie wydaje zarządzenie powołujące komisję szacującą straty. Komisja po weryfikacji strat w terenie sporządza dla każdego producenta rolnego protokół oszacowania szkód.

Informacje dotyczące szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych dostępne są na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego www.mazowieckie.pl w banerze „Klęski żywiołowe” – rolnictwo.

 

Komentarze