Święto koni, czyli Wstępy w Skaryszewie



385 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. Tym razem Wstępy odbędą się 19 i 20 lutego

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY powstał w konsekwencji przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku, na jarmark ruchomy, w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku.

Na Wstępy przyjeżdżają ludzie z całej Polski a nawet zagranicy. Podczas jarmarku przede wszystkim można kupić konie, których do Skaryszewa przyjeżdża ok. 1000. Można m.in. obejrzeć pokaz koni. Są też wszelkie akcesoria związane z hodowlą koni, do tego rękodzieło, żywność z wielu regionów kraju. Całość umilają występy artystyczne lokalnych zespołów.

Będą zmiany

W tym roku w regulaminie jarmarku zostały wprowadzone pewne zmiany. Regulamin został tak zmodyfikowany, żeby utrudnić handel końmi przeznaczonymi na rzeź. – Naszym celem jest ukrócenie cierpienia zwierząt oraz zdjęcie ze Skaryszewa powstałego przez ostatnie lata odium końskiego piekła. Chociaż udział handlarzy końmi rzeźnymi w imprezie sukcesywnie maleje, chcemy jednak pozbyć się ich całkowicie, a z naszej imprezy uczynić święto przyjaciół konia. Jest to długi proces, jednak pierwszy krok został już uczyniony – mówi burmistrz Skaryszewa, Ireneusz Kumięga.

Najważniejsze zmiany to: wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów o dopuszczalnej masę całkowitej powyżej 7,5 tony; wjazd na teren jarmarku będzie możliwy dopiero od godz. 5; zakaz wyprowadzania koni z terenu targowiska oraz parkingu do rozładunku i załadunku zwierząt i wymaganie świadectwa zdrowia dla konia.

Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Policję.

Lokalny samorząd prace przy tegorocznym regulaminie prowadził wraz z Fundacją Centaurus.

– Jesteśmy świadomi tego, że wprowadzane zmiany, to tylko jeden z wielu etapów – podkreśla Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus.

– Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt. Stąd apel do wszystkich fundacji i przyjaciół koni, którzy swym wysiłkiem nagłośnili problem skaryszewskich koni – potrzebujemy wsparcia, ludzi, którzy będą uważnie obserwowali i reagowali na niewłaściwe traktowanie koni, a zwłaszcza na przypadki prób handlu końmi na rzeź – dodaje Pietrusiak.

Jak podkreślają burmistrz i przedstawiciel Fundacji Centaurus, głównym celem przyświecającym podjętym działaniom jest zmiana statusu konia na zwierzę towarzyszące, co zmieni zupełnie sytuację prawną koni.

W tym roku Wstępy odbędą się 19 i 20 lutego w godzinach 5-16.

Komentarze