Sześciu finalistów Konkursu K. Pendereckiego6 najlepszych spośród 103 kompozytorów z całego świata – jury konkursu ARBORETUM wybrało muzyków, których partytury za miesiąc zawalczą o zwycięstwo. To już IV edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego organizowanego przez Radomską Orkiestrę Kameralną

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM jest już na półmetku. Spośród 103 poprawnie nadesłanych partytur jury wybrało 6 finałowych. Autorzy najlepszych kompozycji za miesiąc dowiedzą się, który z nich zdaniem głównego jurora, prof. Krzysztofa Pendereckiego jest najlepszy. Werdykt zostanie ogłoszony podczas koncertu finałowego – mówi juror Maciej Żółtowski.

Konkurs był otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Jego specyfiką jest dwuetapowa procedura. Wojciech Chałupka (Polska), Geoffrey Gordon (Stany Zjednoczone), Bartosz Kowalski (Polska), Tomàs Peire Serrate (Hiszpania), Andrew Tholl (Stany Zjednoczone), Michał Ziółkowski (Polska) to nazwiska kompozytorów, którzy zostali wyłonieni w trakcie obrad jury I etapu konkursu – mówi kompozytor i juror Piotr Moss.

Każdej z nadesłanych partytur należało poświęcić wiele uwagi. – Na podstawie samego tylko zapisu nutowego wprawne ucho kompozytora lub dyrygenta potrafi odtworzyć realne brzmienie kompozycji, choć często nie jest to zadanie łatwe, szczególnie w przypadku dzieł awangardowych, posługujących się nowoczesną, skomplikowaną notacją – mówi Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert finałowy odbędzie się w piątek, 29 listopada. Po wykonaniu kompozycji przez Radomską Orkiestrę Kameralną jury przyzna 3 miejsca i nagrody pieniężne. Główną nagrodą w konkursie jest poza prestiżem 30 tyś. zł.

Komentarze