Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”



Na ulicach Radomia można już zobaczyć tablice, które wchodzą w skład Szlaku Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”. W sumie na terenie miasta stanęło 11 tablic. Szlak prowadzi m.in. poprzez miejsca związane z dawną żydowską społecznością Radomia.

Tablice stoją m.in. przy placu, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga (ul. Podwalna), duże getto (ul. Wałowa), małe getto (u zbiegu ulic Słowackiego i Złotej), obóz przy ul. Szwarlikowskiej (tablica na murze ratusza), dawny szpital psychiatryczny (na murze kościoła św. Wacława), cmentarzu żydowskim.
– Na tablicach zamieszczone są zdjęcia dawnych mieszkańców społeczności żydowskiej Radomia. Zdjęcia dostaliśmy od ich potomków, którzy teraz w większości mieszkają za granicą. Pod zdjęciami są opisy danych miejsc w trzech językach: po polsku, angielsku i hebrajsku – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. – To tylko skrótowe informacje. Więcej będzie zamieszczone na specjalnej stronie internetowej – dodaje dyrektorka.

Wirtualny Szlak Pamięci Radomskich Żydów można zwiedzać za pomocą strony http://www.xn--szlakpamici-zrb.radom.pl/

Prezydent Radomia, Radosław Witkowski stwierdził, że w ten sposób pokazujemy przedwojenny Radom, jego duszę, dzieje i naszą historię. – Liczę na to, że takimi działaniami eksponującymi radomską historię, również podnosimy wartość turystyczną naszego miasta. Liczymy na turystów, ludzi związanych z badaniem czy zainteresowanych kulturą żydowską, czy czasami kiedy Żydzi mieszkali na naszym terenie. Mam nadzieję, że ta ekspozycja pozwoli również pokazać zmiany jakie robimy w mieście, by było gotowe na nowe, wielkie wyzwania – tłumaczy Radosław Witkowski.

 

Tablice szlaku to nie wszystko. Resursa tworzy również polską wersję Księgi pamiątkowej Żydów radomskich. – W księdze znajdą się relacje tych, którzy przeżyli. Ukazała się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60-tych. To wydawnictwo, które mówi nie tylko o grozie holocaustu, ale również o tym jak piękny był żydowski Radom, który wtedy istniał – tłumaczy Renata Metzger.

Uroczyste otwarcie Szlaku Pamięci Żydów Radomskich „Ślad” odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia na placu Stare Miasto o godz. 20. Wtedy też wystąpi żydowska artystka Nina Stiller w koncercie „Jidysze Perł”.

Szlak zostanie otwarty podczas IX Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”. W tym roku, wyjątkowo, „Ślad” odbędzie się w sierpniu. Wtedy to przypada 75. rocznica likwidacji radomskiego getta i zagłady niemal całej żydowskiej społeczności naszego miasta. Wydarzenia będą miały miejsce w kilku punktach miasta: w Resursie, na Glinicach, na pl. Stare Miasto.

Komentarze