Kancelaria Prezesa Rady Ministrów negatywnie zaopiniowała wniosek o przyznanie środków na modernizację szpitala w Pionkach z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Placówka, której organem założycielskim jest powiat radomski, wymaga niezwłocznego dostosowania do obecnych warunków technicznych oraz przepisów. Szacowny koszt tej inwestycji to ok. 10 mln.
Wniosek na dofinansowanie szpitala w Pionkach został złożony na kwotę 6,2 mln zł z czego 50%, czyli prawie 5 mln władze powiatu chciały pozyskać z budżetu państwa. Mimo dobrego przeczucia włodarzy, tak się nie stało. – Bardzo liczyliśmy na te środki i dostawaliśmy sygnały, że te pieniądze są prawie pewne. Pan wojewoda poinformował nas jednak, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów negatywnie zaopiniowała wniosek o przyznanie środków na modernizację szpitala w Pionkach z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Uzasadnieniem decyzji była zbyt mała pula środków w stosunku do ilości wniosków, jakie zostały złożone. Pismo pana wojewody podsumowuje zdanie, że na tym sprawa jest zakończona. Dla nas jest to jednocześnie oczywiste, że musimy modernizować szpital ze środków własnych i to zadanie, które nas czeka. Wraz z władzami szpitala rozważymy plan B, ale to wymaga czasu i pracy – tłumaczył Leszek Margas, wicewojewoda radomski.
– My, jako zarząd powiatu podtrzymujemy stanowisko, że szpital w Pionkach będzie zmodernizowany, a odział chirurgiczny jest bardzo ważny, dlatego zdobimy wszystko, by te inwestycje powstały. Najpierw jednak do planu B musimy przekonać radę społeczną szpitala oraz cały zarząd powiatu. Drugą zasadniczą kwestią jest sprawa finansowania tej modernizacji. W sumie to ok. 10 mln zł. To bardzo duża kwota, ale nie znaczy to, że nie jest ona do udźwignięcia. Należy to robić etapowo i w rozsądny sposób – przekonywał wicewojewoda Leszek Margas.
Modernizacja szpitala w Pionkach zakłada unowocześnienie izby przyjęć, bloków operacyjnych i oddziału chirurgicznego. Drugi etap prac to modernizacja oddziału ginekologicznego.