full screen background image
Search

Tańcząc w ciemnościach – nowa wystawa w „Elektrowni”

->

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na otwarcie wystawy prac Leszka Lewandowskiego pt.: „Tańcząc w ciemnościach”. To okazja, by przekonać się na własne oczy, że wszystko, co nas otacza odbieramy w sposób złudny. Wernisaż dzieł sztuki optycznej odbędzie się w piątek, 14 września.

– Tańcząc w ciemnościach to wystawa obiektów i przedmiotów stworzonych przez Leszka Lewandowskiego, które wykorzystują dwa podstawowe aspekty wiedzy autora: matematykę i optykę. Matematykę, ponieważ wszystkie proporcje zachowania składowych tych przedmiotów dopasowane są do siebie nieprawdopodobne precyzyjnie. Optykę, ponieważ opierają się na szkle, lustrach i świetle. Prace te wprowadzają nas w nierzeczywisty klimat, w świadomość wyobrażeniową, refleksyjną. Obserwacja tych obiektów u ludzi o określonym systemie wrażliwości wytwarza to, o czym mówi sam autor: w pewnym momencie zastanawiać nie po co żyjemy, ale jak żyjemy, ponieważ wszystko, co nas otacza odbieramy w sposób złudny. To właśnie sztuka pozwala na zagłębienie się w tą inną płaszczyznę, na przekroczenie pewnych barier, które na co dzień są niedostrzegalne – mówił z-ca dyrektora ds. artystycznych oraz kurator wystawy, Zbigniew Belowski.

Ściek

Leszek Lewandowski, podobnie jak Wojciech Fangor, którego prace zgromadzone na wystawie w Radomiu jeszcze do niedawna mogliśmy oglądać w „Elektrowni”, reprezentuje sztukę optyczną (op-art). – To sztuka opierająca się na złudzeniowości i doznaniach wzrokowych wynikających z indywidualnych przekształceń. Leszek Lewandowski ma dwie przewodnie książki, które go inspirują. To „Człowiek matematyczny” Roberta Musila i „Opowieści kosmikomiczne” Itala Calvino. Lewandowski jest absolwent katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Zakończył studnia w 1988 z wyróżnieniem. Doktorat na Uniwersytecie Artystycznym obronił w 2011 roku w Poznaniu. Otrzymał wiele stypendiów i nagród, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych – opisywał Zbigniew Belowski.

Wernisaż „Tańcząc w ciemnościach“ odbędzie się 14.09 br. o godz. 17:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia“ w Radomiu, ul. Kopernika 1.

Wystawa czynna do 30.11 br.

Komentarze