full screen background image

Taniec wolności w RadomiuW weekend, 23 i 24 września, Radom zamieni się w stolicę tańca. Po raz drugi odbędzie się turniej Puchar Europy Freedom Dance Cup Festival. Wezmą w nim udział najlepsi tancerze w Europie.

Puchar Europy Freedom Dance Cup Festival Radom 2017 to już druga edycja tej imprezy. Turniej w ubiegłym roku cieszył się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział ponad 700 zawodników.

– Bardzo się cieszę, że możemy kontynuować wydarzenie, którego byliśmy świadkami w ubiegłym roku. Puchar Europy Freedom Dance Cup Festival to bardzo udana impreza. Niejednokrotnie wspominałem o tanecznych korzeniach Radomia. Nasze miasto jest bogate w tradycje taneczne. Mam nadzieję, że ta impreza wejdzie już na stałe do kalendarza sportowych wydarzeń – powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Pierwszego dnia turniej będzie rozgrywany w formule  Pucharu Europy WDC AL Polskiego Towarzystwa Tanecznego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Z kolei w niedzielę tylko polskie pary będą rywalizować w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Radom 2017.

– Radom słynie z tańca, jest także taneczna legendą. Stało się tak głównie za sprawą występów formacji i par latynoamerykańskich. Niestety, przez wiele lat imprez tanecznych w Radomiu nie było. Udało nam się w ubiegłym roku przeprowadzić piękną imprezę, dlatego w tym roku postanowiliśmy ją kontynuować . Druga edycja będzie miała inną formułę. Pierwszy dzień to będą zawody międzynarodowe. Drugi dzień to z kolei zawody lokalne. Mogą w nich brać udział pary z całej polski – wyjaśnił jeden ze współorganizatorów Tomasz Reindl.

Turniej odbędzie się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Tanecznego, które jest najstarszą federacją taneczną w Polsce. Towarzystwo zrzesza wszystkie polskie pary taneczne zarówno amatorskie, jak i zawodowe.

– Nasza organizacja jest najstarsza i najlepsza. Nasz klub istnieje już ponad 60 lat, ponieważ został założony w 1956 roku. Radom się bardzo pięknie otwiera na takie imprezy. Mam nadzieję, że radomskie formacje się odrodzą – powiedział Janusz Biały, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Do turnieju zgłosiło się reprezentantów dwunastu krajów.  Wśród nich są obywatele m.in. Norwegii, Białorusi, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Islandii, Ukrainy, Włoch, a także Polski. Na radomskim parkiecie pojawi się także najlepsza para świata Ferdinando Iannoccone – Yulia Musikhina, którzy przylecą aż ze Stanów Zjednoczonych. Radom będą reprezentować tancerze ze szkoły tańca Moniki i Romana Pawelców.

– Od wielu lat z mężem zajmujemy się tańcem towarzyskim. Naszą specjalnością są tańce latynoamerykańskie. Wielokrotnie zdobywaliśmy medale na turniejach na całym świecie. Obecnie to nasi wychowankowie kontynuują naszą drogę. Z naszego klubu wystartuje około piętnaście par – powiedziała Monika Pawelec.

W Radomiu wystąpią tancerze w kategoriach 8-9 lat, 10-11 lat, 12-13 lat, 14-15 lat, 16-18 lat, 16-21 lat, a także pary powyżej 19 lat.

– Mistrzostwa formacji jakichkolwiek grup są bardzo trudne. Pary mają bloki w każdej kategorii. Z kolei formacje są cały czas. Turniej trwa dwa dni, ale to jest ogromne przedsięwzięcie.  Chodzi nam jednak po głowie zorganizowanie w tej federacji WDC mistrzostw przynajmniej w skali europejskiej. Mam nadzieję, że nowa hala przysporzy nam do tego możliwości – powiedział trener Andrzej Łukomski.

Oprócz światowej sławy tancerzy w Radomiu pojawią się także taneczne autorytety, których zadaniem będzie ocenianie występów. W składzie jury znajdą się mistrzowie Europy i świata: Graham Oswick z Wielkiej Brytanii, Simona Fancello z Włoch, Massimo Giorgianni z Włoch, Ramon de Kleijn z Holandii, Yuiriy Vasiutak z Ukrainy, a także Grabickaja z Białorusi.

Puchar Europy Freedom Dance Cup Festival Radom 2017 odbędzie się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Narutowicza.

– Cieszę się, że ten turniej po raz kolejny organizowany jest na obiektach MOSiR-u. Sam mam wiele wspomnień związanych z tańcem. Turniej ten ma rangę międzynarodową. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy – zachęcał dyrektor MOSiR-u Robert Dębicki.

Turniej odbędzie się w weekend, 23 i 24 września. W sobotę od godz. 10:00 będą rywalizować ze sobą pary dziecięce oraz starsza młodzież. O godz. 13:00 juniorzy młodsi, a także młodzież. Z kolei o 19:00 odbędzie się gala tańca juniorów starszych i dorosłych. W niedzielę zostanie rozegrany Ogólnopolski Turniej Tańca Radom 2017, który rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do wieczora. Bilety wstępu w cenie 30 zł są do nabycia w kasach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Narutowicza.

 

Komentarze