Trwa Rok Oskara Kolberga



Za nami uroczysta inauguracja Roku Oskara Kolberga

Pomysłodawcą ogłoszenia na Mazowszu Roku Oskara Kolberga jest Muzeum Wsi Radomskiej, pod które podlega Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Zdaniem Ilony Jaroszek, dyrektor radomskiego 'skansenu’ to postać, której dorobek warto zachować dla potomnych. Nie kryła zatem swojej radości podczas gali inauguracyjnej:

Jestem zadowolona z faktu, iż poza naszymi gośćmi, poza władzami samorządowymi Przysuchy ale i miasta i powiatu, są z nami mieszkańcy gminy Przysucha i mieszkańcy gmin ościennych. Bardzo się z tego cieszę, że w tych osobach również jest zakorzeniony Oskar Kolberg. To co robią te panie na co dzień, to jednak wzorują się na Oskarze Kolbergu.

Zespoły folklorystyczne z regionu nadal wykonują zapisane przez Kolberga, tradycyjne utwory , opisywane przez niego ozdoby i gotują potrawy, powodując, że dzieło etnografa wciąż żyje.

Warto dodać, że dzięki pracy Oskara Kolberga Polska ma najbogatsze w Europie zbiory zapisanych tradycji i pieśni ludowych. Ten XIX-wieczny etnograf i kompozytor urodził się w Przysusze, 22 lutego. Rok Oskara Kolberga został zainaugurowany w 210 rocznicę jego urodzin.

Komentarze