full screen background image

Trzy nielegalne składowiska odpadów w okolicach RadomiaOkolice Radomia zasypane chemicznymi odpadami. Śledczy ujawnili w regionie radomskim już trzy nielegalne składowiska. To Borkowice, Białobrzegi i Wólka Załęska. Sprawą toksyn w pierwszej z miejscowości zajmuje się sąd. Dwoma pozostałymi – prokuratura

Nielegalne składowisko z toksycznymi odpadami w miejscowości Wólka Załęska, w gminie Pniewy, w powiecie grójeckim ujawniono na terenie przechowalni owoców. Znaleziono tam 120 beczek z 40 tonami chemikaliów. Odpady są szkodliwe i łatwopalne. W tej sprawie zatrzymano pięć osób, dwie zostały aresztowane – mówi Beata Galas, z Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Zatrzymani będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przechowywanie odpadów niebezpiecznych. Grozi im do 8 lat więzienia.

Drugie składowisko odkryto w Białobrzegach, w jednym z magazynów ujawniono pojemniki z chemiczną cieczą. To prawdopodobnie farby, lakiery i rozpuszczalniki. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Wszystkie beczki są szczelne, więc nie ma bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i środowiska. Składowisko ujawnili policjanci wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, podczas kontroli prywatnych magazynów.

Obecnie trwają badania substancji znalezionych w Białobrzegach. Służby czekają na ich wyniki, by podjąć kolejne kroki.

 

fot. KWP Radom

Komentarze