Trzynasty „KOKSOWNIK”



Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na trzynastą już edycję Zimowego Przeglądu Filmowego. „KOKSOWNIK” odbędzie się w tym roku w dniach 13-23 grudnia. W programie znalazło się 10 obrazów. Projekcje odbywają się przy ul. Kopernika 1, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

PROGRAM PRZEGLĄDU:

13 grudnia, piątek – „ANGELO”, dramat obyczajowy, reż.  Markus Schleinzer, Austria, Luksemburg 2018 (111’) premiera, otwarcie przeglądu

Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny film Schleinzera opowiada  (opartą na faktach)  fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Pod barwnymi kostiumami i efektowną stylizacją kryje się poruszająca opowieść o współczesnych obcych: ludziach, którzy każdego dnia docierają na europejski kontynent i o naszym stosunku do nich.

14 grudnia, sobota – „NIE MA NAS W DOMU”, dramat, reż. Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania 2019 (100’) premiera

Ricky i Abbie chcą dla swojej rodziny czegoś więcej. On zrobi wszystko, żeby spełniło się ich marzenie. Postanawia zaryzykować i zaczyna pracę na własną rękę. „To małe arcydzieło na banalny z pozoru temat. Takie kino robi tylko Ken Loach”. (Maja Staniszewska, Wysokie Obcasy)

15 grudnia, niedziela – „MŁODY AHMED”, dramat społeczny, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia, Francja 2019 (84’) premiera

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu. Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, któremu musi stawić czoła dzisiejsza Europa.

16 grudnia, poniedziałek – „NA WOJNIE”, dramat społeczny, reż. Stèphane Brizè, Francja 2018 (113’) premiera, pokaz Instytutu Francuskiego w Warszawie

Pracownik fabryki samochodów organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. 6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.

17 grudnia, wtorek – „OBYWATEL MIŁOŚĆ”, dokumentalny, reż. Wojciech Skrobiszewski, Polska 2018 (71’) premiera

Arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego!

Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada  historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek.

17 grudnia, wtorek, 21:15 – „CIENIE IMPERIUM”, dokumentalny, reż. Karol Starnawski, Polska 2018 (76’) premiera

Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia.

18 grudnia, środa – „SONS OF DENMARK” (Synowie Danii), thriller polityczny, reż. Ulaa Salim, Dania 2019 (117’) premiera

Dania 2025. Rok po poważnym ataku bombowym w Kopenhadze dochodzi do radykalizacji i napięć na tle etnicznym. Grupa mężczyzn zakłada organizację, której działania będą miały poważne konsekwencje dla ich życia.

19 grudnia, czwartek– „NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY”, komediodramat, reż. Radu Jude, Rumunia 2018 (140’) premiera

Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, gdy po zajęciu miasta wybuchła ogromna bomba  (odpalona radiowo przez NKWD), a efektem stała się hekatomba ludności żydowskiej. Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. MFF w Karlowych Warach prowokacyjna tragikomedia na temat antysemityzmu.

20 grudnia, piątek– „KAFARNAUM”, dramat obyczajowy, reż. Nadine Labaki, Liban, USA 2018 (121’)

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu.

23 grudnia, poniedziałek – „SKLEP PRZY ULICY GŁÓWNEJ”, dramat wojenny, reż. Ján Kadár, Elmar Klos, Czechosłowacja 1965 (128’) klasyka kina w cyfrowej jakości, zakończenie przeglądu

Podczas gdy słowackie władze prześladują semickich przedsiębiorców, stolarz Anton Brtek za namową szwagra przejmuje sklep, który wcześniej należał do Żydówki. „Sklep przy ulicy głównej” przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego.

Przedsprzedaż karnetów w cenie 33 zł na 3 dowolnie wybrane filmy od 9 grudnia 2019.

Bilety przed seansami. Początek seansów 19:45.

Projekcje filmów odbywają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, przy ul. Kopernika 1 w Radomiu.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48)386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Foto: Aurora Films, zdjęcie z filmu „Młody Ahmed”

źródło: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Komentarze



CLOSE
CLOSE