Tylko u nas: Marcin Wieczorek – pierwszy radomianin w Konkursie ChopinowskimJako pierwsi mieliśmy przyjemność rozmawiać z jedynym w historii radomianinem który zakwalifikował się do Konkursu Chopinowskiego.
Jest nim Marcin Wieczorek, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie Michała Drewnowskiego.

Spośród ponad 500 zgłoszeń Marcin Wieczorek został zakwalifikowany do grona 87 uczestników zbliżającego się wielkimi krokami 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina!

Urodził się 12 lipca 1996 r. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Wcześniej kształcił się pod kierunkiem Ewy Pobłockiej i Pawła Wakarecego. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. pierwszych nagród w konkursach im. T. Leszetyckiego w Niemczech (2020), „La Palma d’Oro” we Włoszech (2019) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. George’a Enescu w Bukareszcie (2021). Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Ameryce Północnej. Jest stypendystą m.in. programu „Młoda Polska” i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

W niedzielę 25 lipca 2021 roku Marcin Wieczorek był gościem Klasycznego Wieczoru Radia Radom.
Rozmawiał autor programu, wykładowca, dyrygent, kompozytor Przemysław Zych.

Oto pierwszy wywiad Marcina Wieczorka po zakwalifikowaniu się do Konkursu Chopinowskiego.

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

 

źródło biografii: chopin2020.pl
foto: @goodstudiomaciejciochfotograf

Komentarze