„Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” pod takim tytułem Muzeum Wsi Radomskiej organizuje konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie własnoręcznie wykonanej pracy wraz z wypełnioną Karta Zgłoszenia do instytucji kultury do 16 marca
Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowało dla młodzieży konkurs, który ma przybliżyć wiedzę na temat wierzeń z regionu radomskiego poprzez stworzenie plamy wielkanocnej. Własnoręcznie wykonane dzieła trzeba dostarczyć na adres organizatora. O szczegółach mówi etnolog, koordynator konkursu, Aleksandra Żytnicka:
Palma wielkanocna powinna być wykonywana tak jak wykonywało się ją w regionie radomskim. Z tego co obserwujemy na terenie całej Polski, palmy były naprawdę bardzo różne, może zacznę od tego, żeby nie wykonywać takich palm wielkich jakie są charakterystyczne dla Kurpi czy dla Podhala, tamte palmy są naprawdę ogromne.
Wysokość nie powinna przekraczać jednego metra, wynika to z tego, że kiedyś po poświęceniu palmy zatykano za obrazem. W regionie radomskim była wykonywana z wierzby, z trzciny i z kwiatków i przywiązywana była wstążeczką, rękojeść była owijana też bibułą czyli ona była tak naprawdę bardzo skromna. Tym głównym składnikiem były gałązki wierzbowe, z tak zwanymi baśkami. Trzcina zbierana i ścinana była nad wodą, ale można ją zastąpić trawami, tylko nie trzeba ich farbować, to już jest takie współczesne, następnie dodawało się rośliny, które kwitły w tym czasie.
Jednym z kryteriów, na które zwracamy uwagę jest ta estetyka, żeby ta palma wyglądała ładnie, dobrze się prezentowała, ale miała zachowane te elementy tradycyjne, ludowości i trzeba pamiętać o tym i głównym bazowym składniku palmy wielkanocnej jakim właśnie były gałązki wierzbowe.
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Uroczystości Niedzieli Palmowej, 24 marca w Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie prace uczniów zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
Foto. Muzeum Wsi Radomskiej