Udar psa – co robić?



Pamiętajmy o tym, że psy są bardzo wrażliwe na ciepło. Szczególnie niebezpieczne są dla nich wysokie temperatury

Dlatego w upalny dzień należy odpowiednio dbać o komfort i zdrowie naszego pupila – zabezpieczmy dla niego zacienione miejsce i zadbajmy o dostęp do świeżej wody. W przeciwieństwie do nas – ludzi, psy nie posiadają w zasadzie gruczołów potowych, nie mogą więc schładzać się poprzez pocenie. Jedynymi możliwościami ochłodzenia się jest dla nich zianie i znalezienie zacienionego miejsca. Co jeśli takiego nie znajdzie? Jeśli psu nie uda się wystarczająco schłodzić organizmu? Może dojść do udaru cieplnego, mówi Marzena Augustyniak, Lekarz Weterynarii:

Przyspieszony oddech, niepokój czy nawet panika, zwiększone wydzielanie śliny, mocne zaczerwienienie małżowin usznych, mocno różowe lub wiśniowe błony śluzowe, to pierwsze objawy przegrzania zwierzęcia prowadzącego do udaru. Jak reagować, jeśli zauważymy te objawy u naszego pupila? Przede wszystkim schłodzić zwierzę. Jednak należy to zrobić z rozsądkiem, mówi Marzena Augustyniak:

Weterynarz, podkreśla, że równolegle ze schładzaniem zwierzęcia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który udzieli dalszej pomocy.

Fot. Pixabay

Komentarze



CLOSE
CLOSE