„Ukryta gra”



Szpiedzy, zimna wojna i wyścig mocarstw. „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego to trzymający w napięciu thriller szpiegowski, którego akcja przenosi widza do wyjątkowej scenerii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lat 60., w której rozgrywa się tytułowa gra. W filmie wystąpiła gwiazdorska, międzynarodowa obsada, m.in. Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek i Aleksiej Sieriebriakow. Film wejdzie na ekrany 8 listopada.

„Ukryta gra” wciąga za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i ponadczasowego konfliktu mocarstw. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej gry, w której stawką jest powstrzymanie konfliktu nuklearnego.

Polska produkcja powstała z udziałem nagradzanych twórców i cenionych aktorów związanych z międzynarodowym kinem. W rolę głównego bohatera wciela się Bill Pullman (Dzień Niepodległości, Zagubiona autostrada). Robert Więckiewicz (Pod Mocnym Aniołem, W ciemności) występuje jako dyrektor Pałacu Kultury i Nauki. Ponadto w obsadzie znajdują się m.in. Lotte Verbeek (Nic osobistego, Outlander), James Bloor (Dunkierka), Aleksiej Sieriebriakow (Lewiatan) i Corey Johnson (Kapitan Phillips, Ultimatum Bourne’a).

«Ukryta gra» to kino z pogranicza thrillera szpiegowskiego i political fiction. Naszym celem nie było budowanie bezpośrednich porównań czy analogii do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych,
a opowiedzenie ekscytującej historii. Wątek szpiegowski, napięcie między mocarstwami i ryzyko konfliktu nuklearnego to tematy, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności.
Łukasz Kośmicki, reżyser i scenarzysta

„Ukryta gra” to debiut reżyserski Łukasza Kośmickiego, laureata Złotych Lwów za scenariusz do filmu „Dom zły”. Trzymającą w napięciu fabułę oraz kunszt aktorski dopełniają zdjęcia nagrodzonego Cezarem Pawła Edelmana (Pianista, Wałęsa. Człowiek z nadziei) oraz scenografia zdobywcy Oscara Allana Starskiego (Lista Schindlera, Pokłosie). Film został objęty opieką artystyczną przez Wojciecha Smarzowskiego.

Opis filmu:

Lata 60., amerykański sen zamienia się w koszmar, radzieckie wojska płyną w stronę Kuby, Nikita Chruszczow grozi atakiem nuklearnym. Napięcie między USA a ZSRR sięga zenitu. W Warszawie do szachowej rozgrywki przygotowuje się dwóch arcymistrzów: Amerykanin i Rosjanin. Nie będzie to zwykły mecz, w rozgrywce biorą udział bowiem nie tylko mistrzowie szachowi, ale też kontrwywiady wojskowe USA i ZSRR. Świat wstrzymuje oddech, obawiając się wybuchu wojny nuklearnej, natomiast Warszawa przeżywa niespotykane wydarzenie zorganizowane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Uczestnicy i widzowie turnieju doświadczają chwil grozy już na samym jego początku, gdy okazuje się, że w zespole arcymistrza Johna Konigsberga brakuje… Johna Konigsberga. Konigsberg umiera nagle na trzy dni przed pojedynkiem, a zastąpić go ma nadużywający alkoholu zapomniany geniusz Joshua Mansky – tak świat przypomina sobie po latach o cudownym dziecku szachów z początku XX wieku. Losy rozgrywki ważą się do samego końca. Co wydarzy się podczas tego spotkania? Kto okaże się prawdziwym zwycięzcą? Jedno jest pewne: Joshua Mansky rozegra pojedynek życia decydujący o historii świata.

Oficjalny zwiastun filmu:

fot. Krzysztof Wiktor – Watchout Studio

źródło: materiały prasowe

Komentarze



CLOSE
CLOSE