full screen background image

Uroczysta Msza HubertowskaTegoroczne obchody hubertowskie radomskich myśliwych odbyły się w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, w sobotę 13 października. Uroczystości te miały wyjątkowy charakter i oprawę, bowiem bieżący rok jest rokiem jubileuszowym. Z jednej strony to 95-lecie istnienia Polskiego Związku Łowieckiego zrzeszającego brać myśliwską, z drugiej obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

– Te dwie uroczystości zgromadziły wiele osób, którzy uczestniczyli w uroczystej mszy hubertowskiej celebrowanej przez biskupa Henryka Tomasika i księdza Adama Łukiewicza, kapelana myśliwych i zaproszonych duchownych. Przemarsz powiewających na wietrze zielonych sztandarów ponad trzydziestu kół łowieckich przeszedł pod wejście katedry i w oprawie muzycznej Zespołu Sygnalistów RDLP w Radomiu, wprowadzono do świątynni gdzie rozpoczęto wyjątkowe obchody – opisywał przewodniczący Komisji Kultury Zarządu Okręgowego PZŁ Hubert Ogar.

– Organizatorem jubileuszu był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, któremu przewodzi Andrzej Szczypiór – Łowczy Okręgowy ziemi radomskiej oraz Komisja Kultury i Szkolenia. W czasie wygłoszonej homilii zwrócono uwagę na istotę i znaczenie myśliwego w przyrodzie. Oprócz elementów łowieckich w czasie uroczystości można było wysłuchać męskiego chóru ,,Kompany” wykonującego Bogurodzicę w tym podniosłym wydarzeniu. Na zakończenie łowczy okręgowy przekazał podziękowania wszystkim za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu, przekazując jednocześnie jubileuszową odznakę 95 – lecia PZŁ na ręce biskupa Henryka Tomasika – dodał Hubert Ogar.

Komentarze