Usuwanie znamion Radom – kiedy i gdzie poddać się zabiegowi?



Usuwanie znamion i nieestetycznych pieprzyków jest coraz powszechniejszą praktyką dermatologiczno-chirurgiczną. Dzięki temu zabiegowi możliwa staje się widoczna poprawa stanu i wyglądu skóry oraz zapobieganie rozwojowi groźnych schorzeń dermatologicznych. Pomocny okazuje się podczas diagnostyki nowotworów złośliwych skóry, w tym również czerniaka. Każda decyzja o rozpoczęciu leczenia chirurgicznego zmian skórnych poprzedzona jest dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta i wizytą kwalifikującą go do zabiegu

Aby usuwanie znamion było dla pacjenta całkowicie bezpieczne, należy przeprowadzić je w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Zabieg wykonują chirurdzy, dbając o najwyższy poziom komfortu pacjenta i jednocześnie skuteczność procedury medycznej. Trwa ona kilkadziesiąt minut i jest mało inwazyjna, dzięki czemu nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Po zabiegu opuszcza on placówkę medyczną w tym samym dniu, a jego rekonwalescencja praktycznie nie jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań.

Estetyka wyglądu skóry a rodzaje znamion skórnych – kosmetyczne usuwanie zmian skórnych

Usuwanie znamion wykonuje się coraz częściej ze względów kosmetycznych i estetycznych. Pacjenci decydują się na wizytę diagnostyczną u specjalisty wówczas, gdy zauważają na swojej skórze nowo powstające pieprzyki lub przeszkadzają im te zmiany skórne, które już od dawna im towarzyszą. Zwykle stanowią one defekt kosmetyczny wtedy, gdy zlokalizowane są w miejscach szczególnie widocznych, zwłaszcza na twarzy, skórze dłoni, szyi, dekoltu. Zdarza się, że mają strukturę wystającą, pokryte są owłosieniem lub mają rozległą powierzchnię. Niektóre z nich narażone są ponadto na nawracające uszkodzenia mechaniczne, a częste urazy znamion skórnych prowadzą do zakażeń.

Kosmetyczne usuwanie znamion można wykonać z użyciem lasera lub skalpela. Drugie rozwiązanie uważane jest za skuteczniejsze. Uniemożliwia bowiem odrastanie zmian skórnych. Ze względów estetycznych najczęściej usuwa się znamiona barwnikowe (popularne pieprzyki), brodawki, kaszaki, a nawet zwykłe przebarwienia. Co więcej, laserowe usuwanie pieprzyków nie jest możliwe w przypadku znamion o charakterze chorobowym.

Jakie są wskazania zdrowotne do chirurgicznego usuwania znamion skórnych?

Chirurgiczne usuwanie znamion lekarz zleca zawsze wówczas, gdy istnieją podejrzenia co do chorobowego charakteru zmian skórnych. Już podczas samobadania pacjenci mogą dostrzec podstawowe objawy nieprawidłowości w zakresie stanu zdrowia własnej skóry. Ze względów bezpieczeństwa dokładne oględziny własnego ciała należy wykonywać systematycznie przynajmniej raz w miesiącu. To doskonała okazja do zauważenia pierwszych alarmujących cech znamion. W ocenie zmian skórnych pomocne okazują się przede wszystkim kryteria ABCDE rozwoju czerniaka. Diagnostyki wymagają te znamiona, które cechują się:

  • asymetrią;
  • nieregularnością brzegów;
  • niejednolitym lub niecodziennym kolorem;
  • dużym rozmiarem;
  • nagłym wzrostem, czyli ewolucją.

Podczas diagnostyki lekarz wykonuje badanie dermatoskopowe oraz zbiera wywiad medyczny. Zależnie od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, zleca poszerzenie diagnostyki znamion o wykonanie badania histopatologicznego. W tym celu konieczne jest pobranie wycinka, a więc usunięcie zmiany z powierzchni skóry pacjenta wraz z fragmentem zdrowej skóry. Takie działanie zaleca się zwłaszcza w stosunku do tych pacjentów, u których dermatoskopia dała niejednoznaczny wynik lub wzbudza podejrzenia istnienia stanu chorobowego. Często dzięki badaniu dermatoskopowemu lekarz może zauważyć niepokojące cechy zmian na skórze, niewidoczne gołym okiem. Wczesna diagnostyka sprzyja natomiast profilaktyce zmian nowotworowych.

Opieka specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic

W Centrum Medycznym Galmedic opieka specjalistów nad pacjentem rozpoczyna się już w momencie wykonywania kwalifikacji i konsultacji lekarskiej przed zabiegiem. Usuwanie znamion należy bowiem poprzedzić dokładną diagnostyką. Podczas konsultacji chirurg bada znamiona i przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski. Pyta przede wszystkim o zauważone niepokojące objawy ze strony skóry, predyspozycje genetyczne do powstawania schorzeń w jej obszarze, wykonywane zabiegi, profilaktykę nowotworową (zwłaszcza stosowaną ochronę UV lub jej brak). Usuwanie znamion w Radomiu bezpiecznie i szybko przeprowadzają specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. By zapoznać się z profilem działalności placówki, wystarczy kliknąć link: https://radom.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

Usuwanie znamion skórnych – przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia znamion skórnych metodą chirurgiczną jest mało inwazyjny i bezbolesny. Lekarz przygotowuje skórę pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej – oczyszcza ją i dezynfekuje. W okolicy pola zabiegowego stosuje znieczulenie miejscowe. Dzięki niemu pacjent podczas zabiegu pozostaje świadomy i przytomny, ale nie odczuwa ani bólu, ani dyskomfortu. Wśród najpopularniejszych metod usuwania znamion dermatolodzy i chirurdzy wymieniają głównie ich wycięcie skalpelem. Wykonuje się je w różnorodnych placówkach medycznych, w tym również klinikach medycyny estetycznej.

Usuwanie znamion jako zabieg chirurgiczny trwa kilkadziesiąt minut. Polega na całkowitym wycięciu zmiany skórnej z powierzchni skóry pacjenta. Za pomocą skalpela chirurg okala istniejącą zmianę skórną i prowadzi cięcie zgodnie z linią jego brzegu. Wycina zmianę skórną wraz z marginesem zdrowej tkanki, co umożliwia jej późniejsze zbadanie pod mikroskopem podczas badania histopatologicznego. Powstałą ranę operator zszywa nićmi chirurgicznymi. Na szwy zakłada jałowy opatrunek, chroniąc ranę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Krwawienie z rany jest niewielkie. Chirurgiczne usunięcie znamienia można przeprowadzić bez względu na jego rozmiar czy charakter.

Rekonwalescencja po usuwaniu znamion barwnikowych, brodawek, naczyniaków, a nawet czerniaka

Rana goi się zwykle kilka tygodni. Proces gojenia nie jest skomplikowany – pacjent nie musi zatem obawiać się o powstanie widocznej blizny, pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu dbałości o higienę i pielęgnację gojącej się rany. Po wycięciu zmian barwnikowych i innych znamion należy samodzielnie zmieniać opatrunek na czysty i jałowy. Pacjent powinien unikać długotrwałego moczenia rany i późniejszej blizny. Po zabiegu usuwania znamion na skórze należy zatem powstrzymać się od kąpieli na rzecz prysznica. Niewskazane są wizyty na basenie, w saunie, solarium. Konieczne staje się stosowanie kremów z filtrem i unikanie potencjalnie niebezpiecznego promieniowania UV.

Komentarze



CLOSE
CLOSE