Użyteczność czy luksus – jakie cechy powinien mieć samochód służbowy?



Samochód firmowy to jedno z narzędzi, które ma ułatwić codzienną pracę i służyć pracownikom. Flota pojazdów to bardzo szerokie pojęcie mieszczące w sobie auta o różnym zastosowaniu – niestety, na jej rozbudowę mogą pozwolić sobie tylko największe marki. Co w przypadku sektora MŚP? Na jakie aspekty pojazdu powinni postawić przedsiębiorcy z ograniczonym budżetem? Czy istnieje złoty środek między funkcjonalnością a luksusem?

 

Firmowe samochody – jakie funkcje spełniają?

Wybór firmowego auta odpowiadającego na wszystkie potrzeby sektora MŚP nie jest prosty. Nowy samochód musi sprawdzać się w wielu różnych aspektach. W pierwszej kolejności to narzędzie pracy – wybrany pojazd ma pomóc pracownikom w wykonywaniu codziennych zadań. Musi być dostosowany do wymogów działalności i specyfiki pracy.

Jednocześnie flota pojazdów to również element reprezentacyjny firmy. Auta stanowią podstawę wyposażenia przedstawicieli handlowych oraz są obecne podczas oficjalnych spotkań. Zwracają na nie uwagę także klienci – na tej podstawie dokonują pierwszej oceny kondycji finansowej firmy.

Firmowy samochód może być także motywatorem i zachętą dla pracowników do osiągania lepszych wyników.

Wszechstronne modele dla firm

Powyższe informacje pokazują jedno – nowy samochód firmowy musi być przede wszystkim wszechstronny i dostosowany do zmieniających się potrzeb. Po jakie modele warto więc sięgnąć?

Popularnym wyborem wśród przedsiębiorców są pojazdy z nadwoziem kombi. Z jednej strony oferują sporo miejsca bagażowego, które pozwala na transportowanie materiałów promocyjnych lub produktów. Z drugiej nowoczesne modele m.in. Audi wyróżniają się stylową linią i eleganckim wyglądem.

Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą okazać się też nowoczesne SUV-y. To także bardzo pojemne i przestronne auta  przeznaczone do jazdy w różnych warunkach. Wysokie zawieszenie sprawia, że samochody sprawdzają się przede wszystkim na terenach pozamiejskich. Ponadto podwyższona pozycja fotela zapewnia komfortowe podróżowanie na dłużnych trasach. SUV-y cieszą się dziś także dużą popularnością – można je znaleźć zarówno w segmencie standard (np. Seat Arona), jak i premium (Audi Q5).

Auto dla MŚP – jak je sfinansować?

Wybór firmowego auta to jedno, a jak je sfinansować bez ponoszenia dużych kosztów? Warto zwrócić uwagę na popularne oferty leasingu oraz najmu długoterminowego. Takie rozwiązania cieszą się dużą dostępnością – cały proces można przejść cyfrowo, bez poświęcania czasu na zbędne formalności. To także duża oferta wyboru aut – nie trzeba ograniczać się do okolicy. Przedsiębiorcy zyskują do dyspozycji nowe i poleasingowe auta z całego kraju.

To także rozwiązanie wygodne dla firmowego budżetu. Koszty auta są rozłożone na miesięczne raty, dzięki czemu nie trzeba inwestować całej kwoty od razu. Po zakończeniu umowy auto można wykupić za pozostałą kwotę lub wymienić na nowe. Rozwiązanie nie wymaga wkładu własnego, dzięki czemu możesz inwestować w rozwój działalności, zachowując elastyczność finansową.

Komentarze