VII Festiwal Teatrów MłodzieżowychWystęp na scenie Teatru Polskiego w Warszawie – to główna nagroda na VII Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji: „Kocham Cię jak Irlandię – Wilde, Beckett, Shaw i inni” zadaniem uczestników jest przygotowanie przedstawienia teatralnego opartego na literaturze irlandzkiej, mówi Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego

W przeglądzie mogą wziąć udział wszystkie mazowieckie gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz domy i centra kultury. Zgłoszenia należy dostarczyć do 29 lipca br. osobiście lub drogą pocztową na adres: Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM w Warszawie, ul. Brechta 3, 03-472 Warszawa.

Następnie należy przygotować przedstawienie teatralne oparte na literaturze irlandzkiej, nagrać je i zamieścić w serwisie internetowym VIMEO lub YouTube lub przesłać za pośrednictwem internetowej platformy do wysyłki plików typu WETRANSFER do 7 października 2019 r. Czas przedstawienia nie powinien być krótszy niż 20 minut i przekraczać godziny.

– Zapraszam młodzież z województwa mazowieckiego do udziału w Festiwalu Teatrów Młodzieżowych, które organizujemy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana już po raz siódmy. W tym roku proponuje wam prace nad wybitnymi dziełami irlandzkiej dramaturgii. Jestem przekonany, że po raz kolejny wasze talenty i wyobraźnia sprawią, że powstaną wspaniałe spektakle – mówi Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego.

Głównym założeniem festiwalu jest promowanie wśród młodych ludzi piękna teatru i literatury irlandzkiej. W tym roku młodzież spróbuje swoich sił m.in. w takich sztukach jak:

1. R.B. Sheridan, „Szkoła obmowy”, Warszawa 1956;

2. G.B. Shaw „Pigmalion” (wiele wydań) Sztuki przyjemne i nieprzyjemne, t. 1-2, Warszawa 1956;

3. Oscar Wide „Cztery komedie”. Warszawa 1961;

4. W.B. Yeats „Dramaty”, Warszawa 1994;

5. J.M. Synge „Jeźdźcy do morza”, „Dialog” 1957, nr 3;

6. Samuel Beckett „Czekając na Godota” (wiele wydań);

7. Brian Friel „Tańce w Ballybeg, „Dialog” 1993, nr 4.;

8. Conor Mc Pherson, „Toma”, „Dialog”, nr 11.,

9. Martin Mc Donagh, „Kaleka z Inishmaan, „Dialog” 1998, nr 5;

10. Królowa piękności z Leenane i inne sztuki, Warszawa 2002;

11. Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego, Warszawa 2014.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Młodzież, która przygotuje najlepszy spektakl, będzie mogła go wystawić na deskach jednego z najlepszych teatrów w Warszawie – Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, a także wziąć udział w warsztatach teatralnych.

Organizatorami festiwalu są Samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Komentarze