VII Piknik Zdrowia



W najbliższą niedzielę na Placu Corazziego odbędzie się VII Piknik Zdrowia. Tego dnia będziemy mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań profilaktycznych i porad dietetycznych oraz honorowo oddać krew. W programie wydarzenia znalazły się także pokazy: udzielania pierwszej pomocy, fitness czy gimnastyki dla seniorów. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych radomian. Do udziału w imprezie zachęca wiceprezydent Jerzy Zawodnik. 

– Co roku organizujemy Piknik Zdrowia, bo uważamy, że profilaktyka jest najważniejsza. Podczas imprezy mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, gdzie znaleźć ewentualną pomoc oraz zapoznać się z nowymi technikami rekreacji i ćwiczeń. Wszystkich mieszkańców zachęcam, żeby pojawili się na Placu Corazziego oraz namawiam do honorowego oddania krwi – daru życia – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W programie imprezy poza możliwością skorzystania z bezpłatnych badań i porad dietetycznych zalazły się również prezentacje uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych, pokaz zabiegów rehabilitacyjnych, prezentacja tai chi, liczne konkursy i atrakcje dla najmłodszych, zabawy integracyjne, malowanie twarzy.

VII Piknik Zdrowia odbędzie się 2 czerwca br. Rozpocznie go o godz. 13:00 parada motocyklowa.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa „Motoserce”, podczas której będzie można honorowo oddać krew.

Piknik zakończy koncert zespołu Mistrz i Małgorzata o godz. 17.00. Po koncercie odbędzie się losowanie nagród wśród honorowych dawców krwi.

VII Piknik Zdrowia organizowany jest przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).Moro

Komentarze