W Suchej upamiętniono 80-tą rocznicę zrzutu Cichociemnych



W minioną sobotę we Wsi Sucha upamiętniono osiemdziesiątą rocznicę przeprowadzenia akcji „DOOR”, w której brało udział czterech Cichociemnych

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy nie bez powodu odbyła się na terenie suskiej podstawówki. Zrzut żołnierzy miał bowiem miejsce kilka kilometrów od placówki, która dumnie od prawie trzech dekad nosi imię Armii Krajowej. Z inicjatywy pierwszej dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej, swojego patrona placówka zyskała w 1995 roku. Wtedy uroczystości nadania imienia Armii Krajowej odbywały się jeszcze pod starym adresem, wspomina ówczesna dyrektor Bożena Teperska:

 

W obecnym obiekcie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Suchej znajduje się od 1999 roku. Od lat plac przed szkołą dekoruje pomnik patrona. Teraz, obok monumentu, na ścianę szkolnego budynku trafiła pamiątkowa tablica, która przypomina o tym, że w tych okolicach, w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku, zostali zrzuceni porucznik Stanisław Kolasiński ps. „Ulewa”, podporucznik Adam Riedl ps. „Rodak”, podchorąży Lech Zabierek ps. „Wulkan” oraz radiotelegrafista Ivan Szabo ps. „Hun”.

Sobotnią uroczystość otworzył Hymn Polski i przywitanie wszystkich zaproszonych gości przez prowadzącego wydarzenie i jednocześnie jego współorganizatora, radnego Gminy Pionki Piotra Krakowiaka. Następnie po odsłonięciu i poświęceniu tablicy, przybyłe delegacje składały pod nią kwiaty. W kolejnej części uczniowie z suskiej podstawówki przybliżyli gościom w bloku artystycznym nieco historii wspomnianych skoczków. Zebrani odśpiewali również hymn Armii Krajowej. Obecna dyrektor placówki, Aneta Podsiadła widzi, że przypominanie uczniom o takich wydarzeniach z historii Polski, a przede wszystkim z historii ich małej, lokalnej ojczyzny, jest bardzo ważne:

 

W uroczystości brali udział przedstawiciele parlamentu, powiatu radomskiego, rady sołectwa Suchej, rady gminy Pionki, okolicznych nadleśnictw, rekonstruktorzy historyczni, miłośnicy broni i strzelectwa sportowego, propagatorzy historii, ochotnicza straż pożarna, uczniowie oraz osoby zasłużone dla historii Polski, a także zainteresowani wydarzeniem mieszkańcy Suchej.

 

– mówiła obecna podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy, posłanka PiS Anna Kwiecień.

Ostatnia część wydarzenia była okazją do zabrania głosu przez przybyłych gości. Radny Gminy Pionek Piotr Krakowiak pozytywnie ocenia przebieg uroczystości:

 

Po zakończeniu części oficjalnej, na uczestników wydarzenia czekało zwiedzanie stoisk i wystaw historycznych oraz słodki poczęstunek, gorące napoje i tradycyjna wojskowa grochówka!

Oprócz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej oraz radnego Piotra Krakowiaka organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Thunder Independent, zrzeszające byłych oficerów GROM, których łączy miłość do historii i motocykli.

 

Komentarze