full screen background image

„Wakacyjny Strajk Klimatyczny” w RadomiuProtestują przeciwko polskiej polityce klimatycznej – radomska młodzież przyłączyła się do „Wakacyjnego strajku klimatycznego”. Celem protestu jest zwrócenie uwagi polityków i decydentów na kwestie związane z ochroną środowiska. – Nad Polską wisi widmo katastrofy ekologicznej – mówią młodzi radomianie

„Wakacyjny Strajk Klimatyczny” zainicjowała w Polsce 13-letnia Inga Zasowska. Nastolatka prowadziła pod Sejmem RP strajk od końca roku szkolnego przez kolejne wakacyjne piątki. Jej celem była rezygnacja przez Polskę z węgla kamiennego i zatrzymanie globalnego ocieplenia.

– Inga Zasowska zainspirowała nas. Protestujemy przeciwko bierności na zmiany klimatu. Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi, którzy są u władzy zwróciło uwagę na kwestię związane z efektem cieplarnianym – mówi Aleksandra Maruszak. – Dobrym pomysłem jest zmiana diety i rezygnacja z czerwonego mięsa. Hodowla bydła generuje duże ilości gazu cieplarnianego – metanu – dodaje Tomasz Borkowski.

Radomska młodzież prowadzi „Wakacyjny strajk klimatyczny” od 4 tygodni i chce go kontynuować do końca wakacji. 20 września planuje przemarsz ulicami Radomia w ramach „Światowego Strajku Klimatycznego”.

Komentarze