Walentynki z ROK„Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą…”, a szczególnie w walentynkowy wieczór. Tym razem Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert walentynkowy w parze z mistrzem gitarowych brzmień Krzysztofem Pełechem, który odbędzie się w sobotę, 8 lutego o godz. 18:00 w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego 53.

Gitara to niewątpliwie jeden z ukochanych przez melomanów instrumentów. I choć „wnuczka” lutni dosyć późno weszła na sale koncertowe, to dziś możemy zachwycać się doskonałymi kompozycjami zaaranżowanymi na ten instrument. Walentynki z ROK to okazja aby wsłuchać się  zarówno w urzekający aksamitny ton, jak i pełne pozytywnej energii dźwięki gitary.

Krzysztof Pełech należy do elity gitarzystów klasycznych na świecie. Zapraszają go do współpracy wybitni kompozytorzy i gitarzyści, nagrywał m.in. dla BBC, ma na koncie 16 płyt. Regularnie uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Brał udział w dwudziestu jeden konkursach, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Rocznie wykonuje ok. 60 koncertów zarówno solowych jak i z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, a także inicjatorem i szefem Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej. Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć między innymi utwór Rolanda Dyens’a (1955-2016) Tango en Skai. Skaj jest francuskim slangowym określeniem imitacji skóry. W tym utworze tunezyjski gitarzysta odwołuje się do Gaucho z Argentyny i południowej Brazylii, którzy są znani ze swoich charakterystycznych skórzanych ubrań. Stąd Tango en Skai to humorystyczne, krzykliwe podejście do tanga. Roland Dyens był jednym z najbardziej twórczych kompozytorów swojego pokolenia. Radomska Orkiestra Kameralna wraz z gitarzystą Krzysztofem Pełechem przedstawi również  swoją interpretację jednego z koncertów AntonioVivaldiego (1648-1741) Koncert D-dur na gitarę i smyczki, a także utwór Jeromita Linares argentyńskiego kompozytora Carlosa Guastavino (1912-2000).

źródło: Radomska Orkiestra Kameralna

Komentarze